Nezařazené

Dopis z ministerstva zdravotnictví

Příjemný páteční den přátelé,

v polovině září jsem posílal na Ministerstvo zdravotnictví – konkrétně k rukám ministra, Adama VOJTĚCHA dopis, ve kterém jsem jej žádal o urychlené řešení velmi tíživé situace kolem orlovské nemocnice,

Ve svém dopise jsem shrnul to nejpodstatnější, např. i své pochybnosti na adresu pracovní skupiny, kterou sestavil Krajský úřad. Ta má za cíl vyhodnotit navržený plán optimalizace. Bohužel v této pracovní skupině chybí – nejen podle mého názoru – zástupci zdravotních pojišťoven. Potvrzuje to mimo jiné  i dopis z ministerstva zdravotnictví. Tak také skutečnost, že orlované jsou i nadále připraveni se proti krokům zřizovatele bránit a to i formou dalších demonstrací – a to i před budovou samotného ministerstva.

Hodně se spekuluje o tom, že pracovní skupina je jen šedý plášť, který měl zmírnit nedůvěru vůči hnutí ANO, které proces likvidace orlovské nemocnice defacto odstartovalo.

Nechci házet flintu do žita předčasně, ale pochybnosti tady jsou a domnívám se, že jsou zcela oprávněné. Vůči Kraji panuje nedůvěra již delší dobu. Nemocnice totiž není to jediné co se rukama současného vedení Kraje ztrácí orlovanům před očima – stále ještě není dořešena orlovská liduška.

Ale vraťme se k dopisu z ministerstva. Jak jsem očekával, pan ministr – i když byl dopis adresovaný přímo jemu – neodpověděl. Odpověděla jeho náměstkyně pro ekonomiku a zdravotní pojištění.  Odpověď na první pohled obsahuje pouze omáčku o tom, co komu přísluší a nepřísluší, ale velmi podstatnou částí je až předposlední odstavec. V něm se hovoří o tom, že ze zákonného hlediska za dostupnost zdravotnických služeb odpovídají zdravotní pojišťovny. Zde máme potvrzeno to, o čem celou dobu hovořím – bez účasti zástupců zdravotních pojišťoven je jakákoliv pracovní skupina kolem nemocnice nekompletní! Zdravotní pojišťovny mají povinnost zajistit pojištěncům alternativní zdravotní péči v rámci daných dojezdových a čekacích dob. Pokud by se tak nestalo, má poté právo Ministerstvo zdravotnictví pojišťovny sankciovat. 

Jestli tomu tedy správně rozumím, musí se něco stát, aby ministerstvo zdravotnictví zakročilo? Musí tedy občané – pojištěnci – psát dopisy se stížnostmi, že nebyla dodržena čekací lhůta na zákrok, ošetření či dojezd k lékaři? Musí se začít umírat, aby začalo Ministerstvo situaci řešit? To už ovšem bude pozdě … řešit se má teď! Již nyní je zřejmé, že hrozí výrazné omezení poskytování zdravotní péče.

Když se nyní kouknu na jízdní řády, tak takový pacient z orlovské části Lazy má dojezdovou lhůtu do karvinské nemocnice 41 minut a to neberu v potaz případné zpoždění, Lutyně – zastávka Věžáky je to 39 minut. Obyvatelé sousedního Petřvaldu jsou na tom daleko hůře, tam je dojezdová lhůta např. od Finských domků 51 minut, kdežto do orlovské nemocnice se pacient dostane o 14 minut dříve! Již nyní si tedy můžeme dovodit, že přesunem jednotlivých odděleních do sousední Karviné prodlouží a tím i v mnoha případech nesplní dojezdovou lhůtu k lékaři, kterou ukládá zákon o veřejném zdravotním pojištění, konkrétně § 11. A to jsme nevzali v potaz čekací lhůtu pacientů, než přijdou k danému lékaři po příjezdu na řadu.Z osobní zkušenosti sám vím, že se kolikrát vejdu tak tak do čtyřhodinového časového okna (dojezd k lékaři – vyšetření – odjezd od lékaře do zaměstnání), který mi stačí na jednu propustku.

Nezbývá nám tedy zřejmě nic jiného, než zahltit ministerstvo zdravotnictví a také své pojišťovny stížnostmi. Nikoliv však na politiky, kteří za tento chaos mohou, ale na lékaře a zdravotní personál, který je tímto rukojmím tohoto nesmyslného politického rozhodnutí.

Závěrem jen doplním, že dnes by měl do Ostravy přijet sám ministr zdravotnictví Adam VOJTĚCH. Nepřijede však řešit problematiku orlovské nemocnice, ale Fakultní nemocnice v Ostravě, kde rovněž hrozí kolaps v poskytování zdravotní péče.

 

DROZDÍK Petr

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *