Drozdík Petr
Politika

Házet vinu za situaci v České poště na „pětikolku“ je laciné

V posledních dnech je dění kolem Česká pošta horké téma, a není divu. Stát totiž o problémech státního podniku věděl už několik let, bohužel, neřešil je.


Transformace Česká pošta je přitom nezbytná a byla podle dostupných informací připravena již v roce 2019 vládou Andreje Babiše. Podle politických komentátorů – a já to vidím bohužel stejně – se však kroky, které by pomohly České poště z problémů nerealizovaly proto, že to nebylo zrovna téma, které by se politikům hodilo do krámu.

Pokračovat ve čtení: Házet vinu za situaci v České poště na „pětikolku“ je laciné


Než ale začneme házet vinu jen na politiky, pojďme si upřímně říci, že velkou část viny na sobě má management státního podniku Česká pošta. A je potřeba se ptát, proč Česká pošta své předchozí zisky neinvestovala do moderních technologií a zlepšení kvalit poskytovaných služeb ale radši je zdanila.
Je také s podivem, že v plánech transformace České pošy není zmínka o redukci nebo odměně managementu, který má 11 TOP manažerů a 32 zaměstnanců ve vyšší managementu.


Česká pošta zkrátka zaspala dobu a nechala si vzít byznys, a kterém dnes vydělává Zásilkovna a další podobné společnosti. Pamatuji si, jak se objevil v Karviné první úložný box na balíky, čekal jsem, že se to rozšíří, ale ono to nějak vyšumělo do ztracena, což je podle mne škoda. Dnes tyto úložné boxy rostou jako houby po dešti ať už se bavíme o AlzaBoxu, MallBoxu, ZásilkovnaBoxu a dalších.


Když se podíváte např. na naše slovenské sousedy, tak tam Slovenská pošta funguje bez dotací státu. Navíc od roku 2004 je akciovou společností v 100 % držení státu., Ve srovnání s Českou poštou má Slovenská pošta cca12.000 zaměstnanců a 1426 poboček, což je cca 26 poboček na 100.000 obyvatel.

Je potřeba tyto fakta uvést na pravou míru, jelikož už slyším a čtu takové laciné komentáře, že Česká pošta je v prdeli protože jsme si zavolili „pětikolku“ Takže pokud chcete hledat viníka v politické sféře, tak se dívejme na rok 2018, kdy se pošta poprvé dostala do červených čísel a dost možná bych pátral i po předchozí vládě, tj. vládě Bohuslava Sobotky, protože už tehdy měla Česká pošta zisk jen proto, že prodala část svých nepotřebných nemovitostí a nikdo se potřebou řešit Českou poštu moc nezabýval.

P.S.: jinak mne velmi pobavil článek v Hospodářských novinách, který vyšel 6. Dubna, že si Česká pošta chce zaplatit průzkum spokojenosti zákazníků. V době, kdy ruší na 300 poboček mi to přijde jako výsměch. To je jako zjistit, že je partnerka těhotná a pak si koupit kondom.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *