Nezařazené

Jaké novinky připravuje mediální komise

Příjemné nedělní odpoledne. Po delší odmlce bych rád informoval orlovskou veřejnost o tom, co se děje a kutí v Komisi pro média našeho města.

Kromě nových webových stránek, které již brzy nahradí ty současné a nového LOGA města, které prochází druhým kolem soutěže, se komise zabývá i technologickými novinkami a vylepšeními. Prvním projektem je rozšíření bezplatného přístupu k WiFi na území našeho města, které je realizováno zapojením Orlové do soutěžního projektu Evropské unie pod názvem WiFi4EU. Právě díky této iniciativě mají obce, které se do soutěže přihlásí, možnost získat poukázku v hodnotě 15.000 EUR na financování WiFi sítě.

Do soutěže se Orlová hlásí již po třetí a to díky iniciativě, která započala již před vznikem mediální komise. Jsem velmi rád, že máme stejné myšlenky i nápady a že jsme tento nápad podpořili. Což se samozřejmě vyplatilo. Orlová byla v tomto projektu vybrána a podařilo se nám získat 450.000 Kč právě na rozšíření bezplatné WiFi sítě. Kde přesně pokryjeme Orlovou bezplatným internetem budete rozhodovat vy – občané. V nejbližší době spustíme anketu, kde budete moci vybrat místo pro bezplatnou WiFi. Mezi mé návrhy patří např.areál letního kina, nebo na nově zrevitalizované náměstíčko „U Moravy„, popř. na jiné vhodné místo, kde se sdružují naši občané a přístup k WiFi by uvítali.

Druhý projekt, který Komise pro média radě města Orlové doporučila se týká testování páté generace bezdrátových systémů, což je známé spíše pod zkratkou 5G. Oficiální spouštění těchto sítí je plánováno v České republice na rok 2022 a v současné době probíhají první testování. Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj vyhlásilo soutěž pro 5 měst, které se mají možnost ucházet o testovací frekvenci této sítě „páté“ generace.

Pro Orlovou by to mohla být velká příležitost. Ptáte se jaká? Možnost testování 5G technologií může pozitivně ovlivnit pozici města Orlová a více jej zviditelnit a to převážně ekonomicky. Rychlejší a bezpečnější internet umožní občanům daleko lépe přistupovat k důležitým informacím, frekvence 5G se dá např. také využít ke zkvalitnění kamerového bezpečnostního systému města. Frekvence 5G umožní městu poskytnout kvalitní signál i do tzv. Intravilánu a usnadnit tak lidem, kteří běžně přístup k síti nemají, přístup k důležitým informacím. Frekvence 5G je inovativní a pomůže Orlové naplňovat strategii Smart City, která je poslední dobou velkým trendem.

Jako pár příkladů lze uvést např. Modernizace dopravních systémů – implementace systémů Smart City v dopravě. Modernizace odpadového hospodářství (monitoring naplněnosti nádob na komunální odpad, chytré odpadkové koše, rozšíření systému „ZmapujTo!“ pro eliminaci černých skládek na území města Orlová apod.)

Technologie 5G rovněž přispěje k lepší komunikaci občanů s místní samosprávou a to zejména při hlášení závad či jiných podnětů prostřednictvím systému „Zlepšeme Česko!“, který bude implementován v nových webových stránkách města Orlová.

Nová technologie 5G a její aplikace jsou pro rozvoj místních samospráv zcela zásadní, stejně jako inovace a moderní informační a komunikační technologie jako takové. Díky tomu se městu Orlová otevřou možnosti jak více spolupracovat např. s univerzitami na nových systémech například v oblasti chytré dopravy, bezpečnosti, digitálních aplikací pro občany a dalších.

Tento návrh ale nakonec radou města Orlové neprošel. Takže se Orlová na rozdíl od sousední Karviné, o testovací frekvenci 5G patrně ucházet nebude.

Orlovské noviny

i ty projdou několika změnami. Nejen, že je oblékneme do nového kabátu , ale pracuje se také na úpravě obsahu. Další velká změna bude jejich distribuce. Rádi bychom totiž dostali Orlovské noviny i tam, kde nyní chybí.

Závěr

Komise pro média samozřejmě pracuje na dalších projektech a nápadech. Ty budeme představovat postupně. Pokud máte nějaký nápad či skvělou myšlenku i Vy – napište nám. I Vaše nápady mohou být realizovatelné. Vaše podněty můžete posílat na adresu: petr@drozdik.cz

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *