Drozdík Petr
Politika,  Poradna

Podnikatelé zbystřete! Ministerstvo kultury spustí dotační výzvu na Kreativní vouchery.

Chcete oživit vaše produkty nebo služby? Chcete oslovit nové klienty a odlišit se od konkurence? Kraj spustí druhou vlnu dotační výzvy a rozdá Kreativní vouchery, které nabízejí unikátní příležitost pro malé a střední podniky, které chtějí spolupracovat s kreativními profesionály.

7. ledna jsem se čistě náhodou dozvěděl o první vlně voucherů pro podnikatele ( ty rozdával Moravskoslezský kraj), ve které se rozdávaly vouchery v hodnotě 500 tis. Bohužel už bylo pozdě. Alokovaná částka první vlny byla vyčerpána ještě tentýž den. Tyto vouchery byly z Transformačního fondu pro pouhelné kraje.

Celkově je v uvedeném operačním programu alokováno cca 41 mld. Pro 3 uhelné kraje v ČR a požádat o finanční prostředky mohou jak malé a střední podniky, obce, kraje, univerzity, výzkumné instituce a velké podniky procházející transformací v souvislosti s útlumem těžby či přechodem na nízkoemisní výrobu za splnění určitých podmínek. Z transformačního fondu se má např. financovat i projekt EDEN Silesia (využití rekultivované krajiny pro výzkumné, vzdělávací a volnočasové aktivity.) nebo CEPIS – Centrum podnikání, profesních a mezinárodních studií.

Byla neděle večer, když jsem zahlédl Tweet od krajské zastupitelky Zuzany Klusové, která kritizovala nedostatečnou medializaci dotační výzvy, ve které měli podnikatelé možnost získat Voucher v hodnotě až 500 tis.

Zdroj: X (bývalý Twitter)

Také mě to překvapilo, že jsem tuhle informaci přehlédl, protože jsme se společně s kolegou Miroslavem Chlubnou o tuto problematiku zajímali. Já jsem byl kupříkladu na webináři, který se konal 17. května 2023 a kolega zase 15. června loňského roku na workshopu k tématu PODPORA OBNOVY ÚZEMÍ na oblast veřejných služeb, kultury, sportu a rekreace. Už tehdy bylo zvláštní, když mi pak řekl, že za Orlovou tam byl snad jen jeden úředník, jinak nikdo. Kdežto sousední Karviná tam měla zástupce jak z města, tak i několika spolků. Podobně to měli i jiná města. Proč o tom nevěděly místní spolky nebo třeba podnikatelé můžeme jen polemizovat. Dle diskuse s dotčenými stranami jsem se pak dozvěděl, že medializace „Voucherové výzvy“ proběhla 13. prosince. Skutečně tomu tak bylo, ale jelikož to bylo prezentováno jako standardní příspěvek, tak to prostě zapadlo, nebo se mi to v rámci organického dosahu nezobrazilo. V každém případě jsem se ale podíval i na stránky Města Orlová a dalších měst, zda tuto skutečnost zaregistrovaly, popř. sdílely, aby tak daly příležitost místním podnikatelům a spolkům.  

Ani na stránkách města, ani na kanálech sociálních sítí Orlové však žádná taková informace není. A obdobně to vidím i u jiných měst (koukal jsem třeba na Rychvald, Petřvald a ptal jsem se i kolegů z Českého Těšína. nebo Ostravy Jediné, co se dočtete jsou dotační programy města. Nebyla zveřejněna / sdílena ani informace o akci zvané Roadshow na podporu podnikání, která se napříč Českou republikou konala v sedmi městech. V Karviné byla např. 10. října 2023 a v Ostravě byla poslední, tedy 14. listopadu 2023. Tam se mohli podnikatelé přijít informovat a své projekty konzultovat. A tak se ptám proč?

Město Orlová mělo za bývalého vedení připravené, nebo připravovalo, projekty, na které mohlo čerpat tyto prostředky. Konkrétně mám na mysli třeba přeměnu areálu bývalého Kina Vesmír na veřejný prostor, který by mohly využívat rodiny s dětmi. Jen doplním, že tento projekt si vybrali sami orlované a současné vedení města jej naprosto bezdůvodně zrušilo. Namísto toho se na veřejnost dostala informace, že tam město plánovalo (a dost možná stále plánuje) výstavbu KFC. Nemám nic proti této investici, ale KFC může stát kdekoliv jinde, např. v prostranství bývalého autobusového nádraží. Aby ale nahradilo prostor pro rodiny s dětmi proti vůli orlovanů, to je prostě nehoráznost.  Dalším projektem byla revitalizace bývalé budovy spořitelny, tam mělo město v plánu vystavět byty. Bohužel tato možnost nakonec do transformačního programu implementována nebyla, takže na ni nemůžeme prostředky využít a je třeba buďto hledat jiné zdroje, nebo počkat, zda taková možnost bude v někdy v budoucnu. Realizovat by se měl nový Skatepark (OKD by měla na realizaci přispět cca 4 miliony, zbytek by být financován z transformačního fondu) – tento projekt prosadila ještě naše koalice a ještě je ve hře revitalizace Zimovůdky, kde se ale řeší některé pozemky, které nejsou ve vlastnictví města.

V době, kdy jsem se o první výzvě dozvěděl na základě výše uvedeného tweetu paní Klusové už bylo vše vyčerpáno. Budget byl vyčerpán za 6 dní! Na toto téma se pak rozpoutala poměrně vášnivá diskuse. Zejména pak, zdali byla tato informace dostatečně komunikována. Mě třeba nejvíce zajímalo, zda s touto informací disponovaly i jednotlivé municipality, protože se domnívám, že starostové mají daleko lepší přehled o tom, kdo by mohl být cílová skupina pro získání takovýchto finančních prostředků. Pamatuji se, že Orlová ještě za našeho vedení mívala tzv. snídaně s podnikateli, na kterých se probíraly jejich problémy, požadavky ve snaze najít společnou cestu, jak jim pomoci. Tehdy je narušila pandemie COVID 19. Jestli něco takového probíhá i za současného vedení – netuším.  

Dle vyjádření náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje, pana Jakuba Unucky však žádný podnikatel, zájmová organizace ani samotné město nepředložilo strategický projekt. Z toho lze usoudit, že místní podnikatelé o této možnosti patrně opravdu nevěděli.

Zdroj: X (bývalý Twitter)

Když už nemá zájem samotné město, tak mohlo tuto příležitost zprostředkovat alespoň orlovským podnikatelům. Jak se pak má Orlová někam posunout, abychom zde vytvářeli podmínky pro lepší život, když nejsme schopni ani tyhle informace předávat? Na samý závěr jen doplním, že operační program je zaměřen na rozvoj stávajících podniků v Moravskoslezském kraji, podporu inovací a nových technologií. Měl by také motivovat ty, kteří si chtějí ověřit svůj podnikatelský záměr a začít podnikat. Přislíbeno bylo, že do něj zahrnou i koupací plochy, Orlová tak byla za minulého vedení připravena do něj přihlásit rekonstrukci letního koupaliště. Bohužel, z nějakého důvodu to tak nedopadlo a namísto toho je možnost čerpat prostředky na přírodní koupací plochy, Které ale také můžeme jako Orlová využít.

Využijte tedy alespoň druhé vlny otačního titulu, který spravuje Ministerstvo kultury a pokud možno sdílejte tento článek, aby se informace dostala opravdu ke každému šikovnému podnikateli. Děkuji za upozornění panu Petrovi Šafaříkova, díky němuž mohu dále informovat veřejnost a pevné věřím, že se dočkáme i rozšíření alokace v rámci Fondu spravedlivé transformace – třeba v podobě voucherů pro podnikatele, které spravuje Moravskoslezský kraj.

Seminář pro žadatele se bude konat dne 26. 1. 2024 od 10:00. Zájemci o seminář se mohou připojit přes tento odkaz. Konzultace jsou možné v pondělky – pátky v čase: 9 – 11hod. Nebo telefonicky na číslech: 257 085 394 a informační lince: 702 010 485. Zda bude nějaký workshop i našem regionu zjišťuji.

Doporučuji tedy ještě sledovat průběžně webové portály Moravskoslezského kraje, komunikační kanál Hrajem s krajem, portál Podnikatelské vouchery v Moravskoslezském kraji, Operační program Spravedlivá transformace pro Moravskoslezský kraj, Moravskoslezské inovační centrum MSIC. Kreativní vouchery.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *