Nezařazené

Peticí vše nekončí, bojujeme dál!

Máme tady nový rok, rok, který nese magické číslo 2020. O tom jak „magické“ bude či nebude a co nám přinese uvidíme až časem. V každém případě my samotní se budeme na jeho podobě dosti velkou měrou podílet a to ať už chceme či nikoliv.


Na posledním zasedání zastupitelstva Moravskoslezského kraje, které se konalo 12. prosince 2019, byla odevzdána Petice za odvolání krajského náměstka Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví, MUDr. Martina GEBAUERA, která odstartovala 5. listopadu 2019.

Petice obsahovala dohromady 2.911 podpisů, z toho 1.128 podpisů bylo v elektronické podobě a 1.783 v podobě listinné. Petici podepisovali občané napříč celým krajem a podporu jí vyjádřili i samotní představitelé jednotlivých měst a obcí, kteří vytvoření petičních míst podpořili. Její samotné předání bylo pro hejtmana kraje Ivo Vondráka patrně nepříjemné, dal si velmi záležet na tom, aby mne upozornil, že jsem vyčerpal svůj
3 minutový limit a utnul mne se slovy, abych dokončil myšlenku. Amatérsky pořízenou ukázku pořízenou mobilem přikládám níže
Celý záznam zasedání můžete shlédnout na webových stránkách Moravskoslezského kraje pomocí tohoto odkazu.

záznam z předání petice (autor: P. Stuchlík)

Co bude dál ?

Peticí to rozhodně nekončí, ba naopak, začíná. Rozhodně to není o tom, že se posbíraly podpisy, ty se odevzdaly a budeme čekat, co se bude dít, resp. zda-li se něco bude dít. Zastupitelé se budou muset peticí zabývat a pravděpodobně se tak stane na jejich březnovém zasedání. To je poměrně dlouhá doba, kterou ale dle mého názoru můžeme velmi dobře zužitkovat.

Ptáte se jak? Je hlavně zapotřebí, aby se o výše uvedené petici a problémech, které s sebou optimalizace nám pacientům přináší neustále hovořilo a diskutovalo, aby nevyšuměla do ztracena. Je také potřeba zasílat i podněty, které s důvody – ať už petice za odvolání krajského náměstka Gebauera či petice za záchranu orlovské nemocnice – přímo souvisí.

Jak jsem si totiž všiml, na Facebooku se objevují různé příběhy pacientů. Popisují aktuální stav dostupnosti zdravotní péče, převážně negativní zkušenosti s dostupností či poskytnutím zdravotní péče. Problém je ale v tom, že tyto životní zkušenosti zůstávají – alespoň dle mých informací – pouze na Facebooku. Což je na jednu stranu sice fajn, že se o tom hovoří, ale nemá to takový efekt jako kdyby byly adresovány formou stížnosti na Krajský úřad. A to je škoda.

Berme prosím na vědomí, že pokud opravdu chceme něčeho dosáhnout, pokud opravdu chceme poukázat na negativní důsledky, které s sebou přineslo zrušení orlovské nemocnice, je zapotřebí tyto špatné zkušenosti nejen sdílet na sociálních sítích, ale hlavně je zasílat na Krajský úřad! Jedině tak můžeme prokázat, že náš podpis na petici není jen projevem nesouhlasu s optimalizací a se zrušením orlovské nemocnice, ale zakládá se na reálných případech.

V březnu tohoto roku to bude rok od optimalizace. Předpokládám, že se bude nějak vyhodnocovat. Pokud tedy máte jakékoliv negativní zkušenosti s poskytováním zdravotní péče, ať už je to zhoršení čekacích lhůt, průstupu zdravotníků či lékařů, sníženou kvalitou poskytované péče, problémy s dopravou, problémy s převozy sanitními vozy a mnohé další, nenechávejte je pouze na Facebooku, ale posílejte je přímo na Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Budou velmi cenné při posuzování výsledků optimalizace zdravotní péče, se kterou nejsme spokojení a proti které tak usilovně brojíme.

Své zkušenosti můžeme také sdělit zastupitelům a představitelům kraje přímo na zasedání. První zasedání se v tomto roce uskuteční ve čtvrtek, 5. března Čím víc diskutujících samozřejmě bude, čím více argumentů a špatných zkušeností, tím můžeme dosáhnout lepšího výsledku.

Sběr podpisů pokračuje

Rozhodl jsem se, že Petici za odvolání krajského náměstka Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví, MUDr. Martina GEBAUERA znovu spustím. K dispozici bude pouze v elektronické podobě a podpisy budeme sbírat až do března tohoto roku.

Pokud jste tedy nestihli petici podepsat – ať už elektronickou nebo papírovou, můžete tak učinit nyní. Chtěl bych tímto požádat, pokud jste petici podepsali v papírové formě – nepodepisujte ji znovu elektronicky! Budu tedy velmi rád, pokud budete opět petici šířit mezi své známé, aby o ní věděli a měli k ní přístup. Jsem si vědom, že je spousta občanů, kteří internet doma nemají – jde především o starší spoluobčany. Pomozte tedy těmto lidem vyjádřit svůj postoj k petici. Petice se dá podepsat i přes prohlížeč ve vašem mobilním telefonu.

Níže už uvádím odkaz na elektronickou petici. V případě jakýchkoliv dotazů pište přímo pod petici, kde je na konci odkaz – KONTAKTUJTE AUTORA PETICE, popř. mi můžete poslat mail na adresu: petr@drozdik.cz

Závěrem

vážení přátelé, Orlováci! Jsem přesvědčen, že vůle hájit dobrou věc neustane a že společnými silami dokončíme to, co jsme začali. Oslovte své známé, přepošlete jim tento článek ať mají všichni, kterých se zrušení orlovské nemocnice týká dostupné informace. My, kteří bojujeme nemáme takové možnosti abychom tiskli spoustu letáků, platili několikastránkovou inzerci v novinách či polepovali město letáky.

Informace můžete také čerpat z níže uvedených zdrojů:
Facebook Petice za záchranu orlovské nemocnice
Facebook Krizový štáb 9 proti kolapsu zdravotnictví
iTVO – Internetová televize Orlová

DROZDÍK Petr
facebook

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *