ZUŠ

Z likvidace k 12 milionům pro orlovskou ZUŠ

Hezký čtvrteční den přátelé,

dnes mám po delší době velkou radost. Přesněji řečeno mohu říci, že se nám společně s kolegy z Petičního výboru a také s velkou zásluhou starosty Tomáše Kuči (ČSSD) podařil velký krok k záchraně současné budovy ZUŠ J. R. Míši v Orlové – Porubě.

Nemá smysl celou historii vypisovat, jsou to více jak 3 roky únavné práce a vyjednávání a nyní již podruhé můžeme „slavit“ další částečný posun v této nepříjemné kauze.

Jak mnozí z Vás víte, před nástupem hnutí ANO na vedení Moravskoslezského kraje, byl původní plán výuku přestěhovat do centra a budovu využívat pro sociální účely Kraje. Tento krok se nám podařilo zvrátit a byli jsme v domnění, že nám Ivo Vondrák – tehdy ještě ucházející se kandidát o křeslo hejtmana – pomůže, jak slíbil. Skutečnost však nabrala nečekaný zvrat a místo pouhého stěhování přišlo ANO v čele s hejtmanem Vondrákem s novým záměrem – budovu rovnou zbourat.

Naše další snahy o konstruktivní jednání s vedením kraje i s orlovskou místostarostkou Jenčmionkovou vedly do slepé uličky. Hejtman se nám vyhýbal a na setkání v Ostravě, kde jsme byli „pozváni“ asistentkou premiéra Andreje Babiše (viz. dopis), nám jednak skočil do dotazu, který byl určený ministrovi školství a posléze i utekl.

Na základě našeho podnětu, který byl díky zastupiteli Miroslavovi Chlubnovi (Nezávislí – Orlová) projednán na 28. ZMO, jsme kraj žádali o sdělení podmínek případného převodu ZUŠ J. R. Míši pod město. Velkým překvapením pak bylo, když místostarostka Jenčmionková (ANO) sdělila, že jednala s hejtmanem Vondrákem (ANO) a uzavřeli tzv. gentlemanskou dohodu, že pokud se bude opravdu budova ZUŠ bourat, tak by tam mohlo být dopravní hřiště. Není to pro mne překvapením, ba naopak. Už jednou se na jednom z našich osobních jednáních paní místostarostka zmínila, že pro ANO není ZUŠ prioritou. Svědčí o tom i několik jejich výstupů na ZMO – posoudit můžete každý sám.

Jen doplním takovou zajímavost. Proslýchá se, že paní místostarostka o plánech kolem ZUŠ věděla už hodně dopředu … patrně už od začátku roku, ale nechala si je zřejmě jen pro sebe. Nebylo by překvapením, kdyby to byla pravda, stejně se tak měla zachovat i v případě plánu optimalizace zdravotní péče, do které spadá i likvidace orlovské nemocnice. Koupě rybníku Kozí Becírk, který vytáhli orlovští „aňáci“ před volbami.byl skvělý nápad, ale bohužel chyběla zásadní fakta, a proto to dopadlo jak dopadlo.

Vraťme se ale k ZUŠ a tomu překvapení … omlouvám se, že Vás tak napínám, ale přišlo mi vhodné sepsat pár souvislostí, aby si čtenář mohl udělat obrázek, komu skutečně záleží na budoucnosti našeho města, na jeho kultuře a dědictví, které nám přenechali naši předkové.

Tento týden přišla odpověď z Krajského úřadu ve věci možného převodu ZUŠ pod město Orlová. A vypadá to velmi nadějně. V dopise se uvádí, že v případě převodu – bude-li schválen zastupitelstvem města Orlová – může kraj poskytnout městu cca 12 milionů korun na potřebné opravy. Je to pěkný krok kupředu, od nuly, od plánu budovu zbourat až k 12 milionům.

Nechci tuto dobrou zprávu zakřiknout, ale mohu říci, že věc bude samozřejmě předmětem dalšího vyjednávání. Pakliže má být „nová liduška“ postavena za 34 milionů korun a stará zbourána za 12 milionů korun, bylo by fér, kdyby Orlová obdržela alespoň polovinu této celkové investice.

Záleží samozřejmě na tom, jak dopadnou letošní volby, které nás čekají již příští týden. Je zapotřebí volit ty strany, které mají velký zájem na zachování hodnot našeho města, zachování ZUŠ, nemocnice a dalších pro Orlovou významných hodnot.

Budu velmi rád, když podpoříte koalici Nezávislých Orlová a Změna pro lidi – Orlová za kterou kandiduji. Sdílením mezi Vaše přátele pomůžete zviditelnit dobré naše dobré úmysly a pomůžete nám tak i nadále pokračovat v úspěšných jednáních.

Bojujeme za Orlovou! Bojujme společně! Volte č.: 3.

DROZDÍK Petr

 

2 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *