Nezařazené

Boční odstup od cyklisty? Nedomyšlené!

Dlouho diskutovaný zákon, který budí emoce prošel Senát Parlamentu ČR. Řeč je o novele silničního zákona č. 361/2000 Sb., který nově stanovuje boční odstup od cyklisty. Konkrétně zní takto:

„Řidič motorového vozidla nesmí předjíždět, jestliže by nedodržel bezpečný boční odstup při předjíždění cyklisty. Bezpečným bočním odstupem při předjíždění cyklisty se rozumí vzdálenost mezi nejbližšími okraji motorového vozidla, přípojného vozidla nebo nákladu a jízdního kola, přívěsného vozíku nebo cyklisty nejméně 1,5m. V místě s nejvyšší dovolenou rychlostí nepřevyšující 30 km/h je vzdálenost bezpečného bočního odstupu při předjíždění cyklisty podle věty druhé nejméně 1 m.“

Je výše uvedená novela správným řešením, nebo jde jen o další nesmysl, který bude komplikovat dopravu a plynulost silničního provozu?

Osobně si myslím, že než buzerovat řidiče takovým nesmyslným omezením, tak by se měli zákonodárci spíš snažit o vybudování kvalitní sítě cyklostezek. Uvedená novela zákona má pomoci cyklistům se cítit bezpečně. Ale zeptám se. Co dělají cyklisté pro svou bezpečnost? Za tu dobu, co jezdím autem jsem jich potkal mnoho:

– bez helmy,
– bez reflexních prvků,
– večer v tmavém oděvu bez světla či s pidi blikátkem,
– s naloženými nákupními taškami na řídítkách,
– po požití alkoholických nápojů

Za porušení zákazu předjíždění cyklisty vám hrozí podle § 125c odst. 5 pís. d) pokuta od 50.000 Kč do 100.000 Kč, současně se řidiči zaznamená 7 trestných bodů. Dále je automaticky uložen zákaz řízení na dobu od šesti měsíců do jednoho roku? Dočkáme se někdy takto drakonických postihů i za prohřešky cyklistů?

Před lety jsem měl i já sám bohužel zkušenost. Bylo to tuším v únoru, na cestách byl ještě sníh, Jeli jsme s rodinou z Orlové po Ostravské na Petřvald. Když z ničeho nic z chodníku sjel neosvětlený, v černém oblečení cyklista a rovnou na kapotu našeho vozu. Pádem mi ulomil zrcátko. Když jsem vylezl z auta, zjistil jsem, že je navíc opilý. Než dojela policie, tak cyklista stáhl 1,5l vody co měl u sebe. Hlídka mu sice nějaký zbytkový alkohol naměřila, ale dopraváci, kteří dojeli na místo po 2 hodinách konstatovali, že je to má vina, protože jsem měl předvídat! Nebýt tehdy svědka, který jel za mnou s kamionem a právníka, tak jsem to tenkrát opravdu odskákal.

Vraťme se ale ke zmiňovanému odstupu. Myslíte si, že je to neprůkazné? Neměřitelné? Policejní hlídce úplně stačí, aby si „počíhala“ na úseku, kde je vozovka užší než 3,5 m (obvyklá šířka místních komunikací je právě 3,5 m). Ze známé šířky vozidla a vozovky pak vyplyne, že vzdálenost musela být menší než 1,5 m. Neustále se mluví, jak chtějí zákonodárci zatočit s piráty silnic. A výsledek? Dáme prostor k tomu, aby přestupková řízení plnili ti, kteří nedodrželi od cyklisty odstup 1,5m. Tak takovému počinu musím opravdu zatleskat. 🙏👍

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *