Nezařazené

Něco o svobodě

Mnoho lidí se v dnešní době ohání termínem „svoboda“, ale co to vůbec svoboda znamená? Má vůbec nějaké mantinely? Hranice?

Něco nebo někdo, co nám řekne – brzdi, tohle už svoboda není? Pokud ano, tak kdo je určuje?Může vůbec svoboda existovat bez zodpovědnosti za své činy? Je svoboda cokoliv si zamaneme, bez ohledu na to, jaké důsledky to bude mít pro druhé?

Patří do svobody falšování testů či dokonce lékařských zpráv? Je svoboda říct, že já jsem silný a proto mi je jedno zda ohrozím slabšího? Je svoboda říct, že ten či onen by stejně umřel, jelikož je tlustý aniž bychom znali pravý důvod proč tak vypadá?

Patří do svobody omezování společnosti, aby byli chráněni ti slabší? Když budete podnikat a svým podnikáním budete ohrožovat životní prostředí, znečišťovat vodu ze které pijí zvířata i lidé, znečišťovat ovzduší, které dýcháme jedy … je to také svoboda? A nebo si řekneme, že by to měl někdo zarazit či nějak omezit? Je svoboda řídit auto pod vlivem drog či alkoholu a ohrozit, zranit či zabít druhé?

Někteří z nás si pletou tu dětskou nevinnou svobodu, kdy nám „vše“ procházelo a mávlo se nad tím většinou rukou. S tou dospěláckou svobodou je to ale složitější. Protože v té dospěláčké musíme občas něco skousnout a i když to skřípe mezi zuby, tak musíme překonat to své sobecké „já“.

Nedávno slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovoru pro ČT24 řekla: „Na jednu stranu tady máme demokracii, svobodu projevu, svobodu slova, což je velmi důležité v dnešní době, je to vysoká hodnota. Na druhou stranu ale moje svoboda končí tam, kde zasahuje do práv druhých. Na straně jedné jsou tady zisky sociálních sítí a na straně druhé je jejich zneužívání. A oni moc dobře vědí, že obsah, který je burcující a pro společnost destruktivní, prodává daleko více reklamy. Sociální sítě mají být prostorem pro svobodu slova, ale bez míry zodpovědnosti by to nemělo fungovat. A toto se právě děje. Že si někdo prostě bez jakýchkoliv následků a míry zodpovědnosti napíše na sociální sítě cokoliv a přitom moc dobře ví, co to způsobí.“

Jedno přísloví o demokracii praví:
„Svoboda jednoho začíná tam, kde končí svoboda druhého.“
John Stuart Millbritský filosof a politický ekonom (1806-1873)

A to je něco, co se naše civilizace musí ještě hodně učit.

Mějte pohodovou neděli.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *