Nezařazené

Odpady, odpady a zase ty odpady ….

V diskusích na Facebooku teď koluje článek, že Karviná opět dává na další rok poplatek za odpady „za 0 Kč“ Tak jen pro zopakování: Karviná sice dala poplatek za odpady zadarmo, ALE, zvedla poplatek za nemovitosti. Takže to skrytě platí jen ti, co mají nemovitost na území města. Když si vezmete, že, na dani z nemovitosti zaplatíte třeba cca 2000 ročně, nově budete platit 4.000 Kč. A pro změnu ten co bydlí v paneláku namísto současné daně která je cca 50 korun zaplatí stovku. Takže defacto na „nulovou cenu za odpady“ doplácí jen hrstka lidí. Což fér určitě není. Informoval o tom i s dalšími argumenty i Mgr. Chlubna Miroslav – starosta Města Orlová v příspěvku z konce roku 2019 viz text níže:

VÁŽENÍ SPOLUOBČANÉ,

Rada města Orlové navrhuje od nového roku navýšení poplatku za sběr a zpracování odpadů o 176 korun ročně, měsíčně to představuje navýšení o 15 Kč. V praxi to znamená, že ze současných 624 Kč zaplatíte od 1. ledna roční poplatek na osobu ve výši 800 Kč. Samozřejmě, že jsou zachovány výjimky, kdy tento poplatek není placen.CO NÁS K TOMU VEDLO?

Za prvé:
Stát nám neustále rozšiřuje komodity, které musíme jako údajný tvůrce odpadů svážet samostatně od komunálního směsného odpadu. Poslední komoditou, u které musíme zajistit svoz samostatně, jsou jedlé oleje z domácností. Každý jednotlivý svoz odpadů je drahý a představuje zhruba polovinu nákladů na jeho vyvezení.

Za druhé:
Vše kolem nás je dražší a nákladnější, ani u odpadů tomu není jinak. Zvýšila se cena za skládkovné, je dražší elektřina, voda, mzdy rostou, cena techniky a služeb je vyšší než v roce 2011, kdy se poplatek zvedal naposledy.

Za třetí:
Městu Orlová rostou mandatorní výdaje a zbývá méně peněz na rozvoj a údržbu města. Už letos jsme se přehoupli přes pomyslnou hranici, kdy město platí za zpracování odpadů svých občanů více, než samotní občané.

Za čtvrté:
Už jste se podívali kolem sebe, co se poslední dobou děje kolem míst, kde máme sběrné nádoby na odpad? Není možné, aby se lidé takto chovali. Co se doma nehodí, vyhodí do popelnice. To by bylo v pořádku, ale oni se chovají hůř. Koupí si novou sedačku a stará skončí u kontejnerů. Koupí novou televizi a starou i s obalem od nové vyhodí ke kontejnerům. Město a naši společnost, která se o naše odpady stará, to stojí nemalé peníze. Jsou i další příklady. Někteří lidé vyhazují odpad ven z košů, popelnic a nechají to tak. Po nich to musí někdo uklidit a opět to ti lidé nedělají zadarmo. Chápu, že nikdo nechce volat policii na svého souseda, aby byl řešen za porušení městské vyhlášky. Nechápu však, že lidé přihlížejí lidem, co rozhazují odpad z popelnic, a tu policii nezavolají, a v horším případě, pak volají na město, že to máme uklidit. Opět, vše se pak uklízí za městské peníze.

Nesmím zapomenout na kuřáky. Už jsme vyzvali majitele restaurací, aby zabezpečili kuřácké koutky popelníky a starali se o místa, kde jejich návštěvníci kouří. Podobně je to u míst taxikářů. Lidé jsou vyzýváni neustále, ať se chovají zodpovědně a odpad hází do košů včetně nedopalků. Jaká je skutečnost? Nedopalky, ale i jiný odpad je všude kolem, a někdo to musí uklidit. Nechci se opakovat, peníze jsou jenom jedny.

Za páté:
Průměrná mzda se zvedla od roku 2011, kdy došlo k poslednímu navýšení poplatku, za až druhý kvartál roku 2019 o 9.650 Kč. Minimální mzda se zvýšila za léta 2011 až 2018 o 5.350 Kč. Průměrný důchod se zvýšil o 2.768 Kč. U všech nárůstů se bavíme o měsíčním zvýšení. V Orlové je navrženo měsíční navýšení poplatku za odpady o necelých 15 Kč.

Za šesté:
Jsme srovnáváni s Karvinou, kde tamní občané neplatí za svoz odpadu ani korunu. Vše za ně hradí město. Nemáme problém to udělat stejně jako Karviná, která sice snížila poplatek za odpad na nulu, ale zvedla poplatek za nemovitosti. Nepřijde nám fér, aby odpad platil skrytě jen někdo. Platili by to zejména jen ti, co mají nemovitost na území města. Malé vysvětlení v číslech. Člověk, vlastnící dům, zahradu, garáž apod., dnes na dani z nemovitosti platí např. 2000 Kč ročně. Nově by platil třeba 4.000 Kč nebo ještě více. Ten, kdo bydlí v paneláku, by platil za daň z nemovitosti místo padesáti korun, stovku. Všichni by však ušetřili za odpad. Tento způsob řešení pro nás není přijatelný. Člověk platí daně ze mzdy, následně platí daň ze všeho, co si koupí, postaví dům a vyřeší si bydlení. Teď to má být on a jeho rodina, kdo má opět vše zaplatit? Pro nás nepřijatelné.

Za sedmé:
V současné době je průměrný počet svozu tříděného a netříděného odpadu, který provádíme od rodinné zástavby za jeden měsíc, na čísle třináct. Na Výhodě byl redukován na jedenáct svozů. Jak již bylo napsáno výše, polovinu peněz za odpady padne na samotný svoz.

Za osmé:
Jsme si vědomi, že nelze dělat jen populární opatření. Můžeme se tvářit, že se ten problém vyřeší sám a hlavně si nesmíme naštvat voliče, protože příště bychom nemuseli být zvoleni. Ne, nechceme takto uvažovat. Kdybychom se takto k problémům stavěli, tak sice budeme možná populárnější, ale v důsledku nás nebo někoho jiného, tento problém dožene. Ze zkušeností, které máme, je potom řešení dlouhodobě neřešeného problému bolestivější a náročnější. Je také nutné se chovat zodpovědně ke svěřeným problémům a nedělat, že neexistují.

Vážení a milí spoluobčané, víme, že toto navýšení poplatků za svoz komunálního odpadu není příjemné, ale ruku na srdce, není až tak drastické. Věříme, že to pochopíte. Na druhou stranu se Vám to budeme snažit vynahradit v celé řadě oblastí. Chceme, aby se Vám tady dobře žilo, abyste se ve městě cítili bezpečně, abyste se mohli těšit na zajímavé kulturní a sportovní akce, aby byly opravené chodníky, komunikace a tak dále. Chceme totéž, co Vy. Město plné života a radosti.

Za Koalici: starosta města Miroslav Chlubna

zdroj: FB – Město Orlová

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *