Nezařazené

Pozor na nájmové turisty

nedávno jsem v jedné internetové diskusi narazil na téma „Nájmoví turisté“ kde jedna advokátka radila, jak se s takovým problémem vypořádat v mezích zákona a jak takovým problémům pokud možno předcházet. Doba je zlá a nebudeme si nalhávat, ne každý je poctivý a dokáže ocenit pomoc druhého, který mu poskytne ve svém bytě střechu nad hlavou v podobě nájemní smouvy – tzv „po kamarádsku“. A jak sama advokátka uvádí, drtivá většina majitelů bytů si nájemní smlouvu sepíše podle nějakého vzoru na internetu. Je to zadarmo, rychle a ušetří tím čas a peníze, než aby ji nechali sepsat v nějaké advokátní kanceláři. Problém nastává tehdy, kdy vám nájemce přestane platit a později i komunikovat.

Z vlastní zkušenosti vím, že i ten nejlepší kamarád vám dnes vrazí nůž do zad a snaží se všemožně kličkovat a hrát na city, když jde třeba o vrácení peněz či jiných zapůjčených věcí. Jedenkamarád mi kdysi řekl: „Jsou dvě věci, které se nepůjčují, peníze a žena.“ Tzv nájemní turisté jsou kapitolou sama o sobě a ze zdánlivě jednoduché vidiny výdělku z nemovitosti, kterou jste třeba zdědili po svých rodičích, babičce nebo kterou jste si koupili za své těžce vydělané peníze ba dokonce na něj máte hypotéku, se může rázem vyklubat obrovský balvan plný nepříjemností, vyřizování a dalších nákladů, které budete muset investovat do vystěhování nájemníka a do vymožení dlužné částky za nezaplacené nájemné.

Z praxe je zřejmé, že než se takového nájemního turisty, nebo člověka, který jednoduše zneužil Vaší důvěry a teď májem neplatí, zbavíte (výpověď z nájmu, zaslání návrhu na vyklizení nemovitosti, zaslání návrhu na výkon rozhodnutí), může to trvat i rok a půl. A než dojde k fyzickému vystěhování tak nejen že dál bydlí „zadarmo“, ale Vás kromě mizivé šance na získání svých peněž za dlužné nájemné, čekají i další náklay spojené s vystěhováním.

Co v takové situaci lze a co NElze dělat

z diskuse vyplynulo několik rad, a já jsem se rozhodl, že se s Vámi o ně touto cestou podělím.

LZE
✅ snažte se zjistit nejdříve příčinu, proč nájemce neplatí,
✅ je-li to možné, domluvte se na řešení situace,
✅ veškerou komunikaci si uchovávejte, zaznamenávejte na video,
✅ pokud se s nájemcem nedá domluvit – podejte výpověď z nájmu přes advokáta (ne podle vzoru na internetu)
✅ pokud nedojde k odevzdání bytu – podejte žalobu na vyklizení bytu. (je zdarma)

NELZE
⛔️ odpojit nájemci elektřinu, vodu apod, (trestný čin)
⛔️ vyměnit zámky, vysadit dveře (jde o trestný čin, § 178 odst. 2 trestního zákoníku)
⛔️ vyhrožovat násilím,

Další doporučení

Za sebe bych ještě doporučil před podpisem nájemní smlouvy následující:
✅ vyžádejte si od budoucího nájemníka kontakt na zaměstnavatele a ověřte si, zda není ve zkušební či výpovědní lhůtě,
✅ zeptejte se jej, na důvod opuštění původní nemovitosti, popř. požádejte o kontakt na původního pronajímatele bytu, u kterého si můžete ověřit zda platil včas, nebo zda s ním nebyly nějaké problémy,
✅ prověřte si jej v insolvenčním rejstříku, (zdarma),
✅ prověřte si jej v Centrální evidenci exekucí (CEE), (zpoplatněna)

Nájemník je v tomto ohledu – co se legislativy týče – poměrně dost zvýhodně, oproti pronajímateli, který má při řešení problémového nájemníka téměř svázané ruce a je potřeba si říci, že by bylo potřeba, aby s tím něco naši zákonodárci dělali. Řešením by podle mého názoru mohlo být zavedení zavedení tzv. „Registru nájemníků„, který by byl dostupný bezplatně a bylo by možno si v něm ověřit historii nájemních smluv, bonita uchazeče, případně zda je nebo bylo proti němu vedeno nějaké řízení o vystěhování apod. Ochrana nájemníků je na místě, ale měla by být vyvážená i s ochranou pronajímatelů.

V současné době je možné narazit jen na placenou formu obdobného rejstříku, který slibuje po zadání jména a dalších údajů o budoucím nájemci lustraci přes centrální evidence exekucí (CEE), insolvenční rejstřík, platnosti dokladů a vlastní databáze. Upřímně, nezkoušel jsem se tam registrovat, takže nevím, nakolik jsou tyto informace věrohodné, a co mimo standardní již výše uvedené rejstříky získáte navíc.

Závěrem

závěrem snad jen říci, že ne vždy se vyplatí ušetřit pár stovek za sepsání nájemní smlouvy u advokáta. Co jsem se dočetl, tak problémových nájemníků je opravdu hodně a ty příběhy jednotlivých lidí jsou opravdu neskutečně drsné.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *