Nezařazené

Nepřizpůsobiví? Řešení je, jen se nesmí zůstat u populistických keců

V květnu navštívil Karvinou ministr práce a sociálních věcí a místopředseda Vlády, Marian Jurečka. Přijel se podívat na to, jak se v Karviné žije a s jakými problémy se nejen toto město potýká.

Za těch 30 let není nějaké jednoduché řešení, které by mohlo tuto situaci rychle změnit .. „

S tím zásadně nesouhlasím! 30 let je sakra dlouhá doba na to, aby se řešení našlo i implementovalo. Jenže to by se tím musel opravdu někdo zabývat a ne jen o tom žvanit a hledat překážky.

Určitě souhlasím s tím, že kromě dávek sociální podpory je třeba dodržovat i určité povinnosti, jako školní docházka, chování a případné delikty proti společnému soužití, přestupky, trestnou činnost … umět účinně vymáhat.

Když jsem se ptal Svaz měst a obcí ČR, jak je tato problematika daleko, tak mi bylo řečeno, že se to řeší, ale že to naráží na legislativní problémy a třeba takové veřejně prospěšné práce, když dotyčný nezaplatí pokutu a municipalitě se to nedaří vymoci, zkrátka nelze nařídit.

Rozumím tomu, že to není možno vyřešit a nastavit lusknutím prstů, ale pokud nejsou vlády schopny toto vyřešit za 30 let … tak to už si říkám, že se o tom jen dokola žvaní, sem tam se někdo z politiků ukáže na kameru, aby se neřeklo a dál ani obraz, ani zvuk.

Má představa je taková, že Stát umožní legislativně svěřit tyto kompetence jednotným municipalitám a ony si samy budou tyto věci řešit a rozhodovat o tom, komu příspěvek sociální podpory schválí a komu ne, komu místo pokuty uloží veřejně prospěšné práce, komu dá nájemní smlouvu jen na zkušební dobu a bude moci, v případě, že bude dotyčný konfliktní, jej vystěhovat, vykázat z obce apod.

Kdo jiný než starostové a úředníci znají lépe své občany a ví, jaké účinné řešení navrhnout. Aktuálně mají obce a města svázané ruce a Ústavní soud České republiky jim zrušením Bezdoplatkových zón do toho ještě hodil další klacek pod nohy.

Takže pane Marian Jurečka, držím Vám palce, ale dovolím si říci – snaha je málo. KONEJTE UŽ! A apeluje i na ostatní členy Úřad vlády ČR vč. Ministerstvo spravedlnosti České republiky a pana ministra Pavla Blažka.

Tenhle problém nás všechny stojí hodně peněz a ty by se daly využít daleko lépe a účelněji.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *