Nezařazené

Kolik nam sežere inflace z úspor?

Meziroční inflace i nadále stoupá. V dubnu byla 14,2 % a v květnu už 16,0 %. Přitom ekonomové očekávali max 15,5 %. V porovnání s inflací před 10 lety to bylo v květnu 2012 3,2 % a o dalších 5 let později, v květnu 2017 – 2,4 %.

Podle hlavního ekonoma firmy Deloitte Davida Marka však toto číslo není konečné a za určitých okolností se může vyšplhat před podzimem až k 20 procentům. Historie samostatné české ekonomiky takovou inflace již pamatuje, a sice v roce 1993, kdy dosáhla hodnoty 20,8 %.

Pokud tedy dnes uložíme 100 tis. na spořící účet s úrokovou sazbou 4,5 %, tak nám po roce hodnota úspor po zdanění sice stoupne na 103 825 Kč, ale její reálná kupní síla klesne na 87 825 Kč. Což je o 12.175 Kč méně než jsme původně uložili.

Pokud by meziroční míra inflace dosáhla historického maxima z roku 1993, kupní síla by klesla o dalších 4.800 Kč na 83.025 Kč. Z původních 100 tis. tak přijdeme o 16.975 Kč.

Jak snížit dopady inflace

To, ze je vyhlášena 16% míra inflace neznamená, že musím hned panikařit a hledat něco, co mi finance o tu samou procentuelní sazbu zhodnotí. Znamená to, o kolik se snížila hodnota peněz, které jsem měl uloženy na účtu za uplynulý rok. Nevypovídá tedy nic o budoucí hodnotě peněz.

Z krátkodobého hlediska je možným řešením využívat spořicí účty, kde oproti běžným účtům jsou vaše finance zhodnocovány. Využít lze také termínované vklady. Toto je zejména vhodné pro ty, kteří nedisponují větším obnosem peněz. Řekněme tak do jednoho milionu korun.

Z dlouhodobého hlediska je pak nejlepší možnou ochranou investování do čehokoliv hmatatelného. Nejtypičtější je investice do nemovitostí, např. byty, lesy, pole, pozemky. Investovat můžete ale také do firem, třeba těch českých a nebo do zlata.

Pozor ale na podvody

tady bych chtěl znovu a velkou mírou důslednosti varovat před unáhlenými rozhodnutími! Nejen vy chcete vydělat. V současné době se můžete ve velkém setkat i s velkou mírou podvodníků a spekulantů, kteří současné situace budou chtít zneužít.

Každou nabídku investice dobře uvažte a pokud si nejste jistí, je na vás veden nátlak … radši vycouvejte. Podvodníci lákají na investice do komodit, jako třeba plyn, ropa, energie apod. Další pak na investice do kryptoměn. O těchto podvodech jsem se v rámci svého projektu👉 #bankerRadi.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *