Nezařazené

Postřehy z besedy o orlovské nemocnici

Z besedy besedy, na kterou jsem z pracovních důvodů přišel bohužel až po 17 hodině jsem si udělal přece jen pár poznámek. Sál byl plný, a věřím, že kdyby to bylo v pozdější dobu, dorazí ještě více lidí – i kdyby měli stát na chodbě či foayer.

sál Domu kultury města Orlové

1. ředitel nemocnice snad poprvé veřejně přiznal, že příbuzní pacientů, kteří chodí na návštěvy do orlovské nemocnice, budou mít problém. Je to logické, ne každý má auto, taxi je drahý a autobusy … dá se, budiž … co jsem jezdíval, tak stojí kousek od nemocnice. Na konci si to ale omluvil slovy, že průměrná doba pobytu pacienta v nemocnici je 4 – 5 dní. Za mne je to hloupost, takové případy průměrovat. Zejména u starších pacientů. (má osobní zkušenost – v minulosti jsem po nemocnicích strávil poměrně dost času)


2. Překvapivou informací pro mne bylo vybudování parkovacích míst u karvinské nemocnice v Ráji. Kolik parkovacích míst řečeno sice nebylo, jen to, že by to mělo být snad na úkor nějakého parčíku pokud si to dobře pamatuji. Když jsem se na to ptal karvinského primátora Jana Wolfa, zda-li mi poví nějaké přesnější informace, např. kolik by tam těch míst mělo být a kde přesně to parkoviště vznikne, odpověděl mi něco v tom smyslu, že když to říkal pan ředitel, tak by mi na to měl správně odpovědět pan ředitel, nikoliv on.


3. snad poprvé od ředitele Matěje zaznělo, že je i varianta, že by vše zůstalo tak jak je. Druhá varianta je, stěhování do Karviné. Nedokázal však odpovědět na otázku, ke které variantě se sám přikloní. „Já o tom nerozhoduji, to Kraj …“ reagoval oklikou. V hledišti sice na jeho adresu zazněla i pozitivní slova, že on je tady ten fackovací panák a že pan Gebauer radši nepřišel, že musí poslouchat ty nahoře. Ale ruku na srdce, kdyby byl opravdový srdcař, tak bojuje za své lidi, za své zaměstnance a ne aby ještě za ty lumpy kandidoval do Senátu. Alespoň já bych se tak zachoval, být na jeho místě. A pokud bych nebyl schopen stát za svými podřízenými – ať už to má jakýkoliv důvod – rezignoval bych na svou funkci.

Novinkou pro mne bylo, když ředitel Matěj vyrukoval s tím, že v roce 2012 zachraňoval orlovskou nemocnici. Pojišťovny tehdy měly mít požadavek na zrušení orlovské chirurgie a ortopedie, protože prý měly tato oddělení nějak zajištěné jinde.

I kdyby to tak bylo, kde jsou ty pojišťovny teď? Kde jsou jejich zástupci, proč se neúčastní těchto besed, proč nebyly součástí pracovní skupiny, kterou zřizoval Kraj? Pořád se jen hovoří o tom, že ony – pojišťovny jsou důležité a rozhodují o tom, kde a v jaké výši budou krýt léčení. Nikde jsem se nedoslechl ani nedočetl nějaké oficiální stanovisko ani jedné zdravotní pojišťovny k tak závažné věci, jakou orlovské nemocnice bezpochyby je.

Perličkou na konci snad byl dotaz, jak chce ředitel zajistit slibovanou 24 hodinovou pohotovostní službu v Orlové, když ji v současné době vykonávají lékaři, kteří by měli dle optimalizace přejít do Karviné. Ředitel Matěj na tuto otázku reagoval tak, že tohle bude na primářích, aby si tuto službu zajistili a že bude na nich, koho pošlou na službu do Orlové. Lékaři zde budou tedy dojíždět. I kdyby na to lékaři přistoupili, kdo to bude platit to dojíždění? Budou to mít v rámci pracovních povinností? Nebo budou vykazovat služební cesty? Dojedou za pacientem včas?

Nejsem si zcela jist, že tohle klapne. Zrovna minulý pátek jsem narazil na jeden článek o personální krizi v nemocnici Karviná. Píše sem jasně, jak jsou lékaři vyčerpaní, a že už odmítají nezákonné přesčasy. Proto potřebují ty naše lékaře dostat do Karviné. Kolega Václav Kafka měl na besedě pravdu … na tom kraji to tak dopatlají, že nebude zdravotnictví v Kraji fungovat vůbec!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *