Covid-19

Proč jít na očkování proti Covidu

A je to! Dnes jsem si byl pro třetí- posilovací očkovací dávku proti Covid-19. A musím se Vám přiznat, že jsem hodně váhal. Říkal jsem si, že protilátek mám dost, a Covid jsem prodělal bez příznaků, tak na co ještě třetí dávka? A tak jsem sháněl informace a odpovědi na své otázky, asi tak jako většina z nás. Něco jsem o tom nečetl, byl jsem na besedě s epidemiologem Rastislavem Maďarem, konzultoval jsem to jak se svým lékařem ve Fakultní nemocnice Ostrava tak i v IKEM Chtěl jsem si být jistý, nechtěl jsem zažít nic z toho, čím jsem si prošel za poslední dva roky.

Videozáznam z besedy s Rastislavem Maďarem

Některé zdroje uvádějí, že do konce roku, nanejvýš do konce ledna roku 2022 opět hrozí přehlcení nemocnic pacienty s Covid-19. Vyplývá to z počtu rostoucích případů i faktu, že 80% případů současných hospitalizací jsou právě pacienti, kteří nejsou proti Covid-19 očkovaní. Bylo by možná fér říci, že je na čase, aby očkovaní byli alespoň stejně tak dobře slyšet, tak jsou dnes ti, kteří očkování odmítají, ba dokonce proti němu pořádají demonstrace a chodí k očkovacím centrům dělat mezi lidmi rozbroje.

Nejsem ten typ člověka, který by do roztrhání těla lidi kolem sebe přesvědčoval o tom, že se mají očkovat, a je jedno zda se teď budeme bavit o očkování proti chřipce nebo proti Covid-19. Jedno si ale musíme uvědomit všichni. Pokud ti, kteří se nenechají očkovat resp. nepodniknou nic proto, aby proti onemocnění a vážnějšímu průběhu Covid-19 něco udělali, pak to budou právě oni, kteří opětovným přetížením našich nemocnic omezí právo na zdravotní péči, lékařské ošetření či plánovanou operaci. A to nejen sobě, ale nám všem. A tomu je potřeba zabránit – společně.

V poslední době se také hodně mluví o tom, že vir Covid-19 mohou přenášet nebo přenáší i očkovaní, že o tom ani nemusí vědět, protože nemusí mít příznaky. Bylo by určitě fér, kdyby i očkovaní byli po určité době po vakcinaci otestováni, nevím, kdo vymyslel to, že to není třeba. Stále o tom viru nevíme dost. Co víme je to, že očkování brání těžkému průběhu nemoci. Ano, máme i očkované v nemocnicích, ale ve srovnání s těmi neočkovanými pacienty se bavíme o poměru 50:180! Což znamená, že na jednoho očkovaného zemřelého připadá 3,5 úmrtí neočkovaných.

Očkovaný pacient, který se nakazí virem bude mít rozhodně menší virovou nálož než ten, který očkovaný není. Možná bych se na to díval jako člověk, který nikdy nebyl nemocen, který neví co je to oslabená imunita, který nepoznal co je to v nemocnici bojovat o život, díval jinýma očima. Ale možná také ne. Nemyslím totiž jen na sebe a vnímám s respektem všechny ostatní kolem sebe, mezi které patří i lidé s určitým zdravotním hendikepem.

Jedno přísloví praví: „QUOD TIBI FIERI NON VIS, ALTERI NE FECERIS.“ neboli „Nedělej druhým to, co nechceš, aby dělali oni Tobě.“ (Alexander Severus, římský císař 208 – 235) Na závěr bych chtěl jen dodat, abyste nepodléhali snadným a zdánlivě jednoduchým slibům či argumentům. Je snadné přijmout něco co se dobře poslouchá, co chceme slyšet, ale těžší je přijmout to, co je nám proti srsti. Pro ty z Vás, které nebaví číst dlouhé texty jsem udělal i video.

Mějte se fajn, přeji hlavně zdraví, nepodléhejte panice, strachu a užijte si víkend.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *