Světový den záchrany života
Datum 16. října je Světovým dnem záchrany života.
Den, který si klade za cíl zvýšení povědomí laické veřejnosti o příznacích srdeční zástavy a významu dvou jednoduchých kroků, které jsou nezbytné pro záchranu lidského života. Přivolání záchranné služby a zahájení srdeční masáže.
Častým argumentem, který mezi lidmi koluje, je STRACH. Strach někomu pomoci, strach, že nebudeme vědět co máme dělat, a že můžeme někomu ublížit. V první řadě, je třeba si uvědomit, že tady na to nejsme sami.
Každý z nás má v telefonu uložená tato nejdůležitější telefonní cisla: ZÁCHRANKA:
155
HASIČI:
150
POLICIE:
158 / 156Volat taky můžete na jednotnou linku:
112
Jako druhou nejdůležitější informaci bych zmínil mobilní Aplikace Záchranka. Dnes máme téměř každý chytrý telefon a určitě se v něm mezi všemi těmi hrami a sociálními aplikacemi najde místo i pro tuhle důležitou apku. Najdete v ní postupy první pomoci a to včetně interaktivních obrázkových ukázek.
Aplikace zná i Vaši polohu, takže velmi snadno ji předáte záchranářů, pořadí si i v situaci, kdy nemůžete mluvit a spoustu dalších užitečných vychytávek. Velmi zdařilý je i projekt First Responder, což jsou vyškolení dobrovolníci, kteří mohou na místo nehody dorazit dříve než záchranná služba a tak poskytnout první pomoc. Dobrovolníci o kurz se mohou v našem kraji registrovat přes stránky Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského krajeNeopomenu ale ani naši Místní skupina ČČK Orlová, který působí v našem Město Orlová a jehož členy můžete vídat na nejrůznějších akcích, kde jsou pro případ potřeby poskytnutí první pomoci, ale také pořádají nejrůznější kurzy pro děti a mládež. I zde jsou zájemcům o kurzy první pomoci dveře otevřené.

Je jasné, že třeba takový vyvrtnutý kotník nikoho na životě neohrozí a pacient do příjezdu sanitky vydrží. Jsou ale případy, kdy je první pomoc nezbytná. Pomoc, kdy člověk nejspíš umře, pokud nic neuděláte. A toto jsou asi ty nejběžnější situace:
STAV BEZVĚDOMÍ – zakloňte hlavu, aby mohl dýchat
NEREAGUJE, NEDÝCHÁ, LAPÁ PO DECHU – stlačujte mu hrudník 100x za minutu do hloubky 5-6cm
HODNĚ KRVÁCÍ – zastavte krvácení např. tlakem Vaší ruky přímo do rány.
DUSÍ SE PO VDECHNUTÍ JÍDLA NEBO JINÉHO PŘEDMĚTU – dostaňte to z něj údery mezi lopatky
Vím, že si někteří řeknete, napsat to, je snadné, ale realita je někde jinde! Jistě, máte pravdu, ještě nikdy jsem v takové situaci nebyl, ale právě proto vím, že se nemusím bát, protože na to nejsem sám. V mobilu mám apku, do které čas od času kouknu, abych si osvěžit to nejpodstatnější, protože nikdy nevíte, kdy se Vám to bude zrovna hodit. A právě dneska, když jsem si na to vzpomněl jsem ráno hned psal kamarádovi Michalovi Tkáčovi, který právě vede orlovský Červený kříž, že se musíme sejít a něco v tomto směru podniknout.
Hezký zbytek nedělního večera a dobrou noc.