Nezařazené

Vzpomínka na důlní neštěstí na dole Barbora

Důl Barbora

Důl Barbora (dříve Důl 1. máj). Je 18. října 1990, lehce po 16 hodině a horníkům se pomalu blíží konec směny. Nikdo v tu chvíli netuší, že to bude jejich poslední směna.

Ve 40. sloji (Prokop) v 5. kře mezi 8. a 9. patrem dochází k výbuchu metanu, při kterém zahyne 30 horníků z toho 3 záchranáři. Mnoho dalších bylo zraněno a to i během záchranářských prací, které byly velmi náročné a trvalý 191 dní. Z trosek se podařilo zachránit pouze dva přeživší horníky.

Je to již 31 let, co se tato tragédie zapsala do dějin jako největší důlní neštěstí v ostravsko-karvinském revíru od sametové revoluce. Uhlí se z něj těžilo už před 1. světovou válkou, kdy se nazýval ještě Austria. Poslední vozík s uhlím z něj byl vyvezen 16. prosince 2002.

V současné době se připravují projekty, které by pomohly tuto oblast oživit. Financování by to mělo být převážně z Fondu spravedlivé transformace POHO 2030 Jednotlivé návrhy můžete vidět třeba zde.

Chtěl bych tímto příspěvkem hlavně připomenout vzpomínku na zesnulé horníky a jejich rodiny. Čest jejich památce! Zdař Bůh! ❤

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *