Nezařazené

Víc zelených projektů pro město

Příjemnou neděli všem,

minulý týden, přesněji 20. listopadu jsem se účastnil galavečera na ukončení letošní sezóny akce Ukliďme Česko, která se konala v brněnském planetáriu – který rozhodně doporučuji navštívit.

Chtěl bych tímto poděkovat za pozvání organizátorům spolku Ukliďme Česko – panu Miroslavu KUBÁSKOVI a jeho kolegovi Radkovi JANOUŠKOVI. Díky tomu jsem mohl představit nejen výsledky práce našich občanů ale také získat další zkušenosti a inspiraci pro další ročníky této výjimečné akce.

Na galavečer přijeli také další významné osobnosti. Mezi nimi např. předseda Českého svazu ochránců přírody, RNDr. Libor AMBROZEK či náměstek ministra životního prostředí, Ing. Vladislav SMRŽ.

Výsledky letošního ročníku posunuly příčku zájmu o ochranu životního prostředí zase o něco víc. Počet účastníků jednotlivých úklidových akcí se od roku 2015 zvýšil víc jak o polovinu, a letos dokonce pokořil hranici 100 tis. dobrovolníků! Totéž můžeme říci i o nasbíraném odpadu, kdy se letos podařilo nasbírat přes 2000 tun odpadu.

Mezi další zajímavá čísla patří zejména počet školních a firemních úklidů. Škol se letos akce Ukliďme Česko účastnilo na 514 a firemních úklidů bylo letos 155. Je to velmi úctyhodné a pro mne jako organizátora inspirativní. Velmi rád bych se pokusil  příští rok opět zapojit za podpory vedení města naše místní školy. Na galavečeru si za příkladnou práci odnesla cenu ve výši 5.000 Kč střední odborná a střední zdravotnická škola Benešov, která za účasti 58 dobrovolníků uklidila na 9600 kg odpadu. Za zmínku také stojí pěkný výkon ZŠ Nýřany, kteří kromě úklidu kolem své školy natočili i poutavé video. Škola to pojala v rámci výuky a krásně tak propojila teoretickou část s praktickou částí. I oni si z galavečera odnesli poukaz v hodnotě 5.000 Kč.

 

Jak jsme si vedli v letošním roce?

zdroj: Ukliďme Česko

Velmi zajímavé bylo srovnání jednotlivých krajů v ČR. Jak sami můžete vidět na následujícím grafu, Moravskoslezský kraj na tom není ani zase tak špatně, ale na druhou stranu bychom na tom mohli být o dost lépe.

Jen pro Vaši představu, za jeden den se v České republice nasbíralo na 32.887 kusů plastových lahví (vytříděno)

Město Orlová se účastní úklidových akcí již od roku 2014, kdy jsme začínali s 34 dobrovolníky a 5,12 tun nasbíraného odpadu. Nejúspěšnějším rokem pak pro nás byl rok 2016, kdy se nás sešlo na 80 a uklidili jsme 11,28 tun odpadu. Byl bych velmi rád, kdybychom v tomto tempu setrvali a zapojili daleko více dobrovolníků.

zdroj: eOrlova.cz

 

Jak se zapojit ?

Náměstek ministra zdravotnictví, Ing. Vladislav SMRŽ povídal o realizovaných akcích na ministerstvu. Jak přispět k ochraně životního prostředí na pracovišti? Třeba tím, že se v kancelářích na ministerstvech přestaly používat jednorázové kelímky na kávu, přestaly se kupovat na jednání vody v pet lahvích a dalších. I takto můžeme přispívat k ochraně našeho životního prostředí. Byl bych velmi rád, kdyby se tohle mohlo prosadit i u nás v Orlové na radnici. Možností jak se zapojit je opravdu mnoho – stačí jen chtít.

Dalším krokem k prevenci je „otevřená samospráva“. Ta může např. díky využíti aplikace „Zlepšeme Česko“ přijímat podněty od občanů a daleko efektivněji reagovat na vzniklé incidenty, např. na černou skládku, poškozenou komunikaci, dopravní značení nebo také hlásit ztráty či nálezy, pomoci hledat ztracená zvířata a v poslední řadě udělit nějakou tu pochvalu. Aplikace funguje díky propojení projektu ZmapujTO a Mobilní rozhlas po celé České republice a je dostupná jak pro systém Android tak i iOS.

 

Závěrem …

Co dodat na závěr? Určitě bych ještě jednou rád poděkoval všem, kteří se účastnili našich úklidových akcí. Na příští rok se určitě sejdeme minimálně ve stejném počtu – ale já věřím, že nás bude daleko více. Budu se snažit na příští rok lépe oslovit i místní firmy a školy. Za podpory města Orlová zpracoval a realizoval nějaký motivační projekt, do kterého by se mohli zapojit i ti, kteří např. z časových či jiných důvodů nemohou přijít uklízet. Mým cílem je nejen pomoci našemu městu od odpadků, ale především eliminovat vznik černých skládek, motivovat občany, aby vyváželi odpad do sběrných dvorů a daleko lépe zpřístupnit služby občanům, kteří nemají možnost nadměrný odpad odvézt sami.

Dalším důležitým bodem je prevence – bez ní bychom se motali neustále v jednom kruhu a úklidy by neměly takový efekt. Pojďme společně oživit výuku do škol, motivujme naše děti a mládež k zodpovědnosti.Již nyní má Orlová soutěž na nejkrásnější květinovou výzdobu, udělejme soutěž o nejčistší ulici, okolí školy, firmy .. podporu bychom mohli hledat i na úrovní Moravskoslezského kraje a zvýšit tak aktivitu ostatních měst.

A jako třešničku na dort si dáme jednu inspirativní skupinku dvou popelářů, kteří dali hlavy do hromady a tvoří velmi zajímavé songy na podporu lepšího Česka … posuďte sami, projekt #nepetuj se opravdu vydařil!

 

DROZDÍK Petr

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *