Nezařazené

Budoucnost Orlové

Příjemný víkendový den,

dlouho jsem přemýšlel, jaký titulek by byl hoden tomuto článku. Události posledních měsíců mne však přesvědčily, že výše uvedený titulek vystihne nejlépe to, co mám na srdci. Budu defacto psát o tom, jak nám pomalu ale jistě mizí Orlová před očima a mění se k nepoznání.

Namísto toho, aby se zástupci kraje snažili zlepšovat životní úroveň v Moravskoslezském kraji jako celku, přijde mi, že tak činí pouze v některých případech, a to pouze tam, kde mají jednotliví zastupitelé, náměstci či samotný hejtman svůj významný politický vliv. Bohužel se tak děje na úkor měst jiných a Orlová je právě tímto případem.

Začalo to liduškou …

Před více jak pěti lety se začalo šuškat o tom, že se přesune výuka orlovské umělecké školy, a to proto, že je její budova stará, opotřebená a plně nevyužitá – nyní se tento scénář pomalu stává realitou a opravdu hrozí, že současná budova ZUŠ J. R. Míši,ve které výuka probíhá půjde k zemi.  Záměrně říkám „pomalu“ protože bez vzniku Petičního výboru a pomoci města Orlová by už dávno bylo vše zpečetěno. Žáci i učitelé se mají přesunout do prázdné budovy orlovské obchodní akademie. To se však nelíbí ani rodičům, jejichž děti školu navštěvují, více jak 900 občanům, kteří se během pouhých 14 dní podepsali pod petici a v poslední řadě i vedení města Orlová.

Zřizovatel se neustále ohrazuje všemožnými argumenty – ty se mi však podařilo na 20. zasedání Zastupitelstva Moravskoslezského kraje, které se konalo 23. června 2016 – vyvrátit. Hejtman na základě našeho vystoupení (Táňa GROCHOLOVÁ, Renata POTYŠOVÁ) pak uvedl, že Kraj nepůjde proti vůli města Orlová. Což jsme považovali za závažný slib.

Novým vedením pod taktovkou hnutí ANO se však věci daly do pohybu znovu. Slib hejtmana Nováka řečený na zastupitelstvu náhle není slibem kterým by se mělo řídit nové vedení Kraje. Důležité jsou ekonomické ukazatele (které mimochodem Kraj nikomu neukáže) a budova orlovské ZUŠ půjde k zemi!

Postupem času si dávám dohromady, že Kraj se postupně zbavuje všech zařízení, která jsou pro něj nějakým způsobem problematická. Přesněji řečeno, o které se pravidelně nestaral, neřešil opravy, revize a dovedl je do stavu, který je pro něj přítěží. Druhou budovou je např. karvinské středisko volného času- Juventus (viz. příspěvek). Problémy s Krajem mají ale i ostatní lidové školy a to jak v Havířově, tak i v Opavě (viz. článek). Podle posledních informací se dokonce o umělecké školy – co se kolem nic děje – zajímá i Policie ČR.

Jak jsem již uvedl, Kraj „ekonomické ukazatele“ i náklady na stěhování výuky ZUŠ do prostor prázdné Obchodní akademie, kterou musí i stavebně upravit – tají. Máme k dispozici pouze čísla, která byla řečena buď na jednání s hejtmanem Vondrákem, nebo náměstkem hejtmana Stanislavem FOLWARCZNYM na orlovském zastupitelstvu a v poslední řadě i z doslechu od několika zainteresovaných lidí. Písemně není nic potvrzeno. Neexistuje údajně ani žádný projekt.

Svědčí o tom např. poslední dopis z Kraje č.j.:  MSK 30318/2017 a také email od současného ředitele školy, MgA. Andreje VYORALA ze dne: 18. února 2018. Ředitel Vyoral na nedávné schůzce se starostou Orlové, Mgr. Miroslavem CHLUBNOU (Nezávislí Orlová) však uvedl, že projekt viděl a že do nových prostor má Kraj investovat ještě větší částku než která byla kdy interpretována ze strany Kraje. Kdo tedy lže? Ředitel? Kraj? Nebo že by se náhle projekt tak rychle zpracoval? Důvodem, že dosud o projektu nevíme, může být i to, že zadavatelem projektu není Kraj, ale někdo jiný.  Neplní se ani sliby, které dal petičnímu výboru i bývalému vedení města Orlová samotný hejtman. Mám konkrétně na mysli to, že měl mít nový ředitel půl roku na to, přesvědčit hejtmana, že investice do současné budovy ZUŠ nebudou vyhozené peníze. Není mi však známo, že by se o to pan ředitel vůbec pokoušel. Spíše naopak – škola se prezentuje jen na svém webu, o ostatní média zájem nemá a z diskuse na Facebooku jsem se dočetl, že prý škola nechce vystoupeními děti stresovat. Škola prostě žije svým životem.

Co však víme je, že na stejnou budovu, která se nachází v Ostravě existuje projekt na rekonstrukci, která má vyjít na podstatně menší částku než tu, kterou deklaroval Kraj k orlovské lidušce.

V závěru bych rád navázal na příspěvek orlovského zastupitele Doc. MUDr. Bohuslava Chwajola, CSc, který nedávno publikoval svůj názor v Orlovských novinách. Uvedl tam, že je velká škoda, že se k protestu za zachování ZUŠ nepřipojil pedagogický kolektiv školy. Je pravdou, že za celých 5 let existence Petičního výboru neprojevil sebemenší zájem o této problematice hovořit ani jeden z učitelů. Otázkou zůstává proč. Nezájem? Strach? Mají snad učitelé zákaz o tom hovořit – tak jako když byl městu zakázán vstup do budovy ZUŠ když tam chtělo natočit dokument o škole?

Z doslechu vím, že kolem umělecké školy koluje spousta informací – bohužel, ne všechny jsou pravdivé a musím s lítostí konstatovat, že takové informace pak hází špatné světlo na ty, kteří se snaží školu jako takovou zachránit. Neděláme to pro sebe, pro svůj zájem, pro svou politickou či jinou ambici. Děláme to především pro děti, pro zachování dobrého jména školy a zachování odkazu jejího zakladatele. Nebráníme se modernizaci výuky, či rozvoje uměleckého vzdělávání. Jsme jen téhož názoru, že nelze neustále dokola bourat budovy. Orlovská liduška by byla v pořadí již sedmá budova, která by byla zbourána! A znovu zdůrazňuji, že přesun výuky do obchodní akademie zkomplikuje orlovanům život v centru města – větší koncentrace lidí, větší problém s parkováním, a další.

Byl bych velmi rád, kdyby se Petiční výbor mohl sejít s pedagogickým kolektivem a vyříkat si to, co se o budoucnosti orlovské lidušky šušká. Petičnímu výboru i městu Orlová jde o co nejlepší možné podmínky pro výuku uměleckých oborů v Orlové. Nechceme, aby současná budova chátrala, ale naopak. Aby byla opravena a také aby byla modernizována. Našim cílem je vytvořit útulné prostředí pro žáky i učitele a opět vrátit škole pověst významného nositele kultury v Orlové. A co s prázdnou budovou obchodní akademie? I pro ni máme hned několik řešení.

Orlovská nemocnice …

orlovská nemocnice je další kudlou do zad pro Orlovany. Takzvaná optimalizace lékařské péče v Moravskoslezském kraji je velmi horké téma, které je strašákem nejen pro místní, ale také pro obyvatele okolních měst – spádově cca 50 tis obyvatel.

Ani zde nemůžeme nalézt racionální důvody. Scénář vypadá bohužel podobně jako u umělecké školy. Důvody proč nemocnici – přesněji řešeno lůžkovou část – uzavřít a přesunout ji do Karviné se také mění.

Prvním klínkem, který Orlované dali tomuto záměru byla demonstrace a také příslib nemocničního personálu, že do Karviné či jiných měst jít na pokyn zřizovatele nemocnice nehodlají. Na to kraj reagoval vytvořením jakési pracovní skupiny, která má plán optimalizace ještě zhodnotit. Věřil bych tomu, kdyby pracovní skupina nebyla sestavena z lidí, kterou z větší části tvoří příznivci optimalizace a členové hnutí ANO. V pracovní skupině třeba chybí i zástupci zdravotních pojišťoven či zástupci odborových organizací. Můžeme si tedy domyslet, že vytvoření pracovní skupiny byla pouho-pouhá zástěrka před volbami. Je totiž nevyvážená.

Tak jako v případě orlovské ZUŠ, tak i v případě orlovské nemocnice se zřizovatel nechce podělit o ekonomické ukazatele, které by potvrdili, že je orlovská nemocnice na tom tak špatně, že je opravdu její „optimalizace“ nezbytná. Proč to opět tají? Proč se s Orlovou nejedná jako rovný s rovným? Mám bohužel za to, že za celým záměrem je pouze politické pozadí.

Na internetovém portálu Patriot vyšel rozhovor s náměstkem pro zdravotnictví, Martinem Gebauerem (ANO). Velmi mne překvapilo několik věcí. Jednou z nich je personální zajištění nemocnic. Náměstek Gebauer tam uvádí, že máme málo zdravotníků a že se stává, že lékař přijde do práce v pondělí ráno a odejde v pátek odpoledne. Přesun lůžkové části z Orlové do Karviné to změní k lepšímu? Zůstanou-li opravdu v Orlové jen ordinace, jak chce pan Gebauer zajistit plynulý provoz? To budou ordinace jen dopoledne a na lůžkovou část budou lékaři pak dojíždět do Karviné či jiné nemocnice? Co když toho lékaře budou v Orlové nutně potřebovat a on zrovna bude na lůžkové části v jiném městě? O kolik se navýší náklady na přepravu pacientů mezi Karvinou a Orlovou? Uvedu příklad. Přijdu na pohotovost, tam bude sloužit lékař, který nemá na můj problém specializaci – místo toho, aby tedy zavolal kolegu, který by za normálních okolností byl v orlovské nemocnici, Pošle mne sanitkou do Karviné. Tam mne znovu vyšetří odborník, zhodnotí, že není třeba hospitalizace a posílá mne opět sanitkou do Orlové. I sám Gebauer přiznává vysoké náklady na převoz pacientů ve výše uvedeném rozhovoru. Jen s tím rozdílem, že to uvádí na příkladu, kde si obhajuje koupi magnetické rezonance do karvinské nemocnice. Nutno podotknout, že Karviná již má jeden takový přístroj – jen v Hornické nemocnici. A jsme zase u jádra věci. Proč kupovat zařízení do Orlové, když mohou být v Karviné dva stejné. Vsadím boty, že kdyby pan náměstek bydlel v Orlové tak by dělal vše proto, aby se modernizovala orlovská nemocnice a ne jiná.

O provozu sanitních vozů koluje také spousta zajímavých informací, třeba že má část některých tras vykonávat soukromník – protože je údajně provoz nemocničních vozidel ztrátový. Jak je možné, že nemocniční sanitka je ztrátová a soukromá bude ještě navíc výdělečná? A myslím si, že těch převozů bude po přesunu lůžkové části do okolních nemocnic daleko více. Sám mám vlastní zkušenost jak takové převozy probíhají. Byli jsme jednou s manželkou na pohotovosti v Orlové, tam sloužil lékař, který si nevěděl rady, poslal nás tedy na vyšetření do karvinské hornické nemocnice, s tím, že tam žena zůstane. Přijeli jsme tam, sanitka odjela zpět do Karviné. Po vyšetření však lékař řekl, že pojedeme pět do Orlové, takže ta samá sanitka přijela znovu a jeli jsme do Orlové. No a do třetice … z Orlové nás z důvodu přeplněné kapacity lůžek poslali znovu do Karviné, tentokrát do nemocnice v Ráji.

Budoucnost Orlové …

Jedno je jisté. Orlovanům není budoucnost lhostejná. Bojují a budou bojovat o svou nemocnici – a to je dobře. Nikdo z nás nechce, aby se z našeho města stala „noclehárna“, aby z našeho města utíkaly mladé rodiny s dětmi do okolních měst. Chceme živé a prosperující město, město, které bude nejen dobrým místem k životu pro nás, ale i pro další generace.

Rozhodně k tomu ale nepatří bourání budov – jak je tomu v případě umělecké školy, tak přesun lékařské péče.

Každý z nás může to, co se kolem nás děje vnímat jinak. Nutno si ale přiznat, že se vše opět točí kolem politiky a voleb. Budeme-li k volbám neustále přihlížet s laxním přístupem, nebudeme mít tak velké možnosti ovlivňovat dění, o kterém si myslíme, že se nás netýká.

Chtěl bych poděkovat v závěru všem, kteří podporují boj jak za orlovskou nemocnici, tak i za lidušku. Chtěl bych poděkovat všem těm, kteří se nebojí bránit zájmy svého města.

Budoucnost naší Orlové by měla být prioritou nás všech. Proto zůstaňme jednotní a bojujme do posledního úsilí. Nepodléhejme srabům, kteří se musejí na sociálních sítích zbaběle schovávat za anonymní účty a falešná jména. Jednoduše je ignorujme. Pamatujme na jediné – kdo chce pro Orlovou dělat pozitivní věci, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *