Drozdík Petr
Politika

Debata s Kateřinou Konečnou v Orlové

Jen díky kamarádovi jsem se dozvěděl o besedě s Kateřinou Konečnou (KSČM) v orlovském kulturním domě. Byl jsem ale bohužel v práci, a tak jsem se nemohl zúčastnit osobně. Díky záznamu, který mi poslala kamarádka, jsem ale nakonec mohl nahlédnout o čem debata byla a porovnat ji s tou s Vítem Rakušanem v Karviné.

Zajímalo mě, zda bude debata věcná, jaká témata se tam řešila, zda problémy našeho města, kraje, Liberty, Giga Factory, Operační program Spravedlivá transformace, dostupná zdravotní péče, nebo to bylo pouze v duchu předvolební kampaně do Evropského parlamentu a „Fialova bída“.

Akce nebyla patrně nijak zvlášť prezentována což bylo znát i na poloprázdném sále. Někteří přijeli třeba z Třince a dalších okolních měst. Hned v úvodu mě ale šokovalo, že tam europoslankyně Konečná poděkovala policistům z Městské policie Orlová, prý byli už na besedě v Karviné a požádali ji, aby přijela udělat besedu i do Orlové. Na jednu stranu, proč ne, jsem rád, když se o Orlovou zajímají lidé z vrcholné politiky … ale …  Dokonce tam padla i zmínka o dárku, který městští strážníci europoslankyni Konečné dali. Ta jim za to slíbila na oplátku své tričko. Respektuji, že i policista má nějaký politický názor, chodí k volbám, má své priority, nicméně tohle podání bylo za mě velmi nešťastné.

Ministerstvo vnitra třeba státním policistům nepovoluje být činný ve volebních orgánech, volebním štábu, nebo aby organizoval sběr podpisů na podporu politické strany či politického hnutí. V kampani musí být policista zdrženlivý. Soustředit se smí především na získání podpory pro vlastní kandidaturu. (např. viz. tento článek). Pokud jde o městské strážníky, jejich postavení a omezení se mohou lišit. Netuším, zda toto omezení nějak upravují místní předpisy zřizovatele, kterým je Město Orlová. Osobně si ale myslím, že i městští strážníci by měli být nestranní a objektivní a že jim toto označení předvolební kampani může spíše do budoucna uškodit.

Pojďme ale k debatě. Ta se dle očekávání točila kolem nadcházejících voleb jak do Evropského parlamentu, tak i těch krajských. Nicméně to sama Konečná hned v úvodu zdůraznila, že jedou předvolební šňůru. Kromě Kateřiny Konečné tam byl i krajský zastupitel Ing. Ivan Strachoň, který tam mimo pár vět hlavně propagoval petici proti realizaci armádního logistického centra v Mošnově.  Trojici doplnila známá dezinformátorka Rédová. Většinu času ale hovořila Konečná.

Kromě Mošnova a jednoho příspěvku o dětmarovické elektrárně tam defacto nezazněly žádné dotazy týkající se třeba Orlové, karvinska či Moravskoslezského kraje. Vše se opravdu točilo kolem vlády Petra Fialy, kritiky prezidenta Petra Pavla, europoslance Tomáše Zdechovského, Green Dealu a kolem protestujících zemědělců. A abych nezapomněl, padla tam ještě další prosba na podpis petice a sice proti korespondenční volbě.

Když už jsme ale u těch petic, tak si vybavuji, že mě tam zarazila informace z úst krajského zastupitele Strachoně (KSČM), že krajské referendum k Mošnovu nebude stát nic navíc (nebo ani korunu navíc), když bude současně s krajskými volbami. Tohle považuji za velmi zavádějící, protože referendum bude generovat vícenáklady, minimálně na tisk hlasovacích lístků, na odměnu členů volební komise, těch, kteří budou hlasy sčítat, kontrolovat, protože nelze vhazovat hlasovací lístky k referendu společně s hlasovacími lístky krajských voleb do jedné volební urny, stejně tak nelze mít stejné členy komise pro volby a referendum. A případně další náklady na nezbytnou administrativu s tím související. Nějaký marketing jako tisk letáků, petičních archů a distribuci neřeším, to si mohou organizátoři zaplatit ze svého. Ale jak uvádím výše, zadarmo to rozhodně nebude. Takže buďto si pan krajský zastupitel nezjistil všechny informace, nebo záměrně uvádí lidi v omyl.

Konečná se rovněž vyslovila k podpoře demonstrujícím zemědělcům. Podle ní je zásadní téma protestujících zemědělců to, že se zde dováží obilí z Ukrajiny, které se podle ní oficiálně jen testuje. Pro kontext jen doplním, že v loňském roce činily dovozy pšenice z Ukrajiny necelých 4.000 tun, přitom tuzemská produkce ozimé pšenice je 4,8 milionu tun. Ověřit si to lez např. zde. Nicméně tohle rozhodně není hlavní důvod proč naši zemědělci protestují. Pro kontext dolním, že u dovozu obilí z Ukrajiny jim vadí to, že je dočasně osvobozeno od cla. Dále jsou to rozdílná ekologická pravidla pro země v EU a mimo EU, rozhodně ale nebrojí proti Green Dealu no a v neposlední řadě protestují proti nespravedlivému rozdělování dotací z EU.

Pak už přišly na řadu témata, která není snadné si ověřit, proto jsem požádal jiného europoslance, Tomáše Zdechovského, aby mi pomohl potvrdit nebo vyvrátit některá fakta, která Konečná na besedě říkala.

Co se tématu Green Deal týče, tak ve zkratce řečeno, Konečná tvrdí, že proti tomu bojuje, ale na druhou stranu uvedla, že aby se něco zásadně změnilo, tak by se muselo změnit vedení 15 států a polovina Evropského parlamentu, aby ti europoslanci měli zdravý rozum a věděli, jak to udělat a aby byli stejného smýšlení jako třeba Fico nebo Orbán, což by mohlo podle ní nastat možná tak za 5 – 10 let. Ve finále vlastně řekla, že nepůjde změnit všechno, ale kdyby bylo na ni, tak Green Deal zruší. Pak ještě dodala že se tohle mělo řešit před 5–10 lety, než Green Deal začal. Pro kontext, Kateřina Konečná je europoslankyní od roku 2014. Tomáš Zdechovský k tomu dodal: „Je to frakce Left, která patří k největším podporovatelům Green Dealu, ale i migrace. Kateřina Konečná z této frakce nevystoupila, ani se proti její politice nikterak nevymezuje.“

Ze strany veřejnosti tam padlo např. téma ukončení činnosti dětmarovické elektrárny. Konečná to přešla a jen řekla, že s pánem souhlasí. Moc by mě ale zajímalo, jestli vůbec Konečná věděla, o čem je řeč. Poté zmínila, že měla údajně na Evropské komisi nebo v Evropském parlamentu řešit / diskutovat o alternativních zdrojích pro Českou republiku. Jelikož nemáme kde vzít energii jako ostatní státy. Na to měla dostat odpověď, že ji jednoduše koupíme od někoho jiného. Tomáš Zdechovský k tomu uvádí: „Je to zavádějící, nelze to ověřit.“

Dále zmínila, že na plénu Evropského parlamentu měla údajně zachraňovat české teplárenství. Tomáš Zdehovský k tomu dodává: „Na plenu se české teplárenství opravdu nikdy nezachraňovalo. S jedním hlasem v nejmenší frakce teplárenství nezachráníte.“

Na téma ceny energií se opřela opět do Fialovy vlády, že po ní nelze chtít nějaké řešení, protože pokud by to měla řešit právě ona, tak přijdeme o všechno. Je zvláštní poslouchat, jak tato europoslankyně na všechno říká, že je řešení velmi jednoduché. K ČEZu uvedla snad ještě jednu poznámku, a to, že by zrušila všechny minoritní akcionáře, aby byl ve vlastnictví státu, stejně tak jako všechny strategické komodity. Zdražení energií přirovnala ke složenkám, které musíme platit všichni. Přišlo mi to, jako by chtěla snad říct, že ČEZ nemá vydělávat. Když ovšem není zisk, nemá do čeho investovat, např, modernizace rozvodné sítě atp. Pro kontext uvádím, že o transformaci energetické společnosti ČEZ hovořil premiér Petr Fiala již loni v říjnu v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Z dalších perliček bylo třeba zmíněno, že by Konečná zrušila všechny dotace, napříč celou Evropskou unií. Je prý přesvědčena, že čeští zemědělci by poté všem ukázali, jak jsme konkurence schopní, protože my umíme dělat z naprostého minima. Podle ní to chce jen odvahu. Ve výroku citovala i agrobarona Jandejska. Pokud jde o ověření, zda Konečná někdy nastolila téma zrušení dotací, Tomáš Zdechovský uvedl: „Takové tvrzení nebylo nikdy zaznamenáno na jednaní EP například na Rozpočtovém výboru Evropského parlamentu (BUDG).“

No a na závěr snad jen dodám, že by Konečná zrušila i poplatky České televizi a vyzdvihla ty, kteří si říkají „alternativní média„, která říkají jen pravdu. Citovala při tom svého kolegu, že „zrušení poplatků České televize musí být začátek každého dobrého vládnutí.“

Co dadat na závěr?

Besedy se mohlo zúčastnit více lidí, předcházela tomu nějaká informační kampaň, ale na druhou stranu to opravdu mohla být taková „hurá akce“, kterou neměla Konečná ani v plánu. Co mi na debatě chybělo tak to byli názoroví oponenti. Konečná tam neměla nikoho, kdo by ji konfrontoval. Jsem zvědav, kdo přijede do Orlové příště. P.S. jakou debatu byste v Orlové uvítali vy? Koho byste chtěli pozvat a řešit s ním aktuální témata – nejen k volbám do Evropského parlamentu či krajských voleb. Napsat mi můžete do komentářů nebo emailem.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *