Nezařazené

Dopis ministrovi Havlíčkovi a ministrovi Brabcovi

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás jako na jednoho z předsedů vládní Uhelné komise, která má již tento měsíc rozhodovat o termínu a podobě konce uhelné energetiky.

Žádám Vás, abyste aktivně a veřejně podpořil tyto dva zásadní návrhy:

👉zahájení aktivní státní regulace uhelné energetiky bezodkladně (nikoliv až od roku 2029)
👉schválení výsluhových příspěvků pro všechny zaměstnance končícího uhelného průmyslu a vyhotovení plánu na spravedlivou transformaci uhelných regionů proveditelnou do roku 2030.

Podle dostupných informací má komise rozhodovat mezi třemi termíny konce uhlí: 2033, 2038 a 2043. Žádný ze scénářů ovšem nepočítá s tím, že by se zavíraly elektrárny či doly dříve. Realita ovšem hovoří jinak a my už nyní vidíme kolaps uhelného průmyslu. Lidé na Karvinsku a Sokolovsku přicházejí o práci, protože zde již firmy od uhlí odcházejí. Podobný problém se může týkat již v následujících letech Mostecka a plán na útlum uhlí po roce 2029 tomu nijak nepomůže.

Jedním z konkrétních opatření, které byste měl podpořit a které může přinést do nejisté situace trochu jistoty, jsou výsluhové příspěvky pro končící zaměstnance, o něž žádají hornické odbory. Ale ve skutečnosti je potřeba udělat mnohem víc.

Pokud jde o transformaci uhelných regionů, musí být spravedlivá, musí pomáhat zaměstnancům uhelného průmyslu a musí přinášet užitek především místním lidem. Ze zatím zveřejněných informací se ale o konkrétním plánu na strukturální přeměnu regionů nic nedozvídáme. Prosím zaměřte se více na tuto problematiku a připravte jasný plán na pomoc uhelným regionům.

Děkuji Vám.

S pozdravem

Petr Drozdík

Připojte se k této výzvě i Vy na www.spoluproklima.cz

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *