Tomáš Zdechovský a Petr Drozdík
Politika

Meet You MEP, aneb poznej svého europoslance

Koncem listopadu 2023 jsem se zúčastnil na osobní pozvání europoslance Tomáše Zdechovského, programu Meet Your MEP (Member Of European Parliament), který se koná – jak jsem se dozvěděl, každý rok. Evropská unie a dění kolem ní mě zajímá již delší dobu a tento rok je navíc i předmětem mého studia. Proto jsem pozvání pana europoslance přijal s nadšením.

Rád bych hned v úvodu vysvětlil, proč právě Tomáš Zdechovský. Během současného volebního období jsem oslovil celkem 5 českých europoslanců (pro dokreslení, Česká republika jich má v Evropském parlamentu 21) A ať už šlo o obyčejný dotaz nebo žádost o radu, pomoc s řešením nějaké problematiky, či reakce na jejich příspěvek na sociálních sítích, jako jediný reagoval právě Tomáš Zdechovský. A protože mám blízko i k některým jeho názorům a postojům, byla to ideální příležitost si s ním osobně pohovořit a zároveň nahlédnout pod pokličku institucím, kde se píší dějiny Evropy.

Tomáš Zdechovský patří do skupiny EPP, která má od posledních voleb do Evropského parlamentu 177 mandátů a má tak zástupce ve všech ze 27 členských států. Europoslanci pracují na dvou místech. Ve Štrasburku, hlavním městě regionu Grand Est ve Francii, kde se projednává legislativa a přijímají zákony ovlivňující život evropských občanů a v Bruselu, kde kromě Evropského parlamentu sídlí také Evropská rada a Evropská komise.

Evropský parlament – Brusel

V Bruselu, kam jsem zavítal se scházejí mezi plenárními zasedáními stálé výbory Evropského parlamentu, které hrají klíčovou roli v legislativním procesu a sledují různé oblasti politiky. Tyto výbory jsou specializované skupiny poslanců, kteří se zabývají konkrétními tématy a pracují na přípravě legislativy, monitorování činnosti Komise a plnění parlamentních povinností. Konkrétně jde o tyto výbory:

  1. Výbor pro zahraniční věci (AFET):
    Specializuje se na zahraniční politiku, mezinárodní spolupráci a bezpečnostní otázky.
  2. Výbor pro hospodářské a měnové věci (ECON):
    Zaměřuje se na hospodářské a měnové záležitosti, včetně otázek týkajících se eura, bankovnictví a finančních trhů.
  3. Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO):
    Specializuje se na vnitřní trh EU a otázky spojené s ochranou spotřebitelů.
  4. Výbor pro právní záležitosti (JURI):
    Se zabývá právními otázkami, včetně vývoje legislativy, ochrany lidských práv a právního postavení EU.
  5. Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI):
    Specializuje se na otázky životního prostředí, veřejného zdraví a bezpečnosti potravin.
  6. Výbor pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL):
    Zaměřuje se na otázky zaměstnanosti, pracovních podmínek a sociální politiky.
  7. Výbor pro rozpočtovou kontrolu (CONT):
    Monitoruje využívání finančních prostředků EU a provádí kontrolu evropských agentur.
  8. Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE):
    Specializuje se na otázky týkající se občanských svobod, spravedlnosti a vnitřních záležitostí, včetně migrace a azylu.

Budova Evropského parlamentu v Bruselu připomíná tak trochu jako malé město ve městě. Pracuje v ní několik tisíc lidí. To zahrnuje nejen poslance Evropského parlamentu, ale také zaměstnance, kteří se podílejí na různých parlamentních aktivitách, včetně administrativy, asistentů, expertů, tlumočníků, novinářů a dalších. Kromě jednacího sálu, který vídáme v televizi je v budově několik restaurací, výstavní síň, fitness centrum, vlastní televizní studio a další potřebné zázemí. Během prohlídky budovy jsme se od asistenta Daniela dozvěděli, že zde probíhala také výstava česko-bruselského fotografa Jiřího Jírů, který byl od roku 1993 také fotografem prezidenta Václava Havla.

Budova je obrovská a i přesto, že skupina EPP je největším a zároveň nejstarším politickým klubem, jejich kanceláře jsou velmi malé. Také mne překvapilo, že kolektiv asistentů europoslance tvoří mladí lidé. Což není výtka, ale naopak. Je vidět, že Evropský parlament nabízí mladým lidem perspektivní příležitosti.

Evropská rada a Evropská komise

V Bruselu sídlí také další dvě důležité instituce Evropské unie. A sice Evropská komise. Zde se připravují návrhy nařízení, směrnic a další legislativní akty, které jsou předkládány Evropskému parlamentu a Radě Evropské unie. Připravuje a spravuje se zde také rozpočet EU. Komise zastupuje EU ve vztahu k třetím zemím a mezinárodním organizacím. Vede jednání o obchodu, uzavírá dohody a zajišťuje implementaci mezinárodních dohod.

Evropská rada má pravomoc nominovat kandidáty na významné pozice v EU, například předsedu Evropské komise, předsedu Evropské centrální banky a vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Přijímají se zde rozhodnutí o dlouhodobém rozpočtu EU a schvaluje víceletý finanční rámec. A v neposlední řadě se zde setkávají národní vůdci členských států s cílem diskutovat o klíčových otázkách a nalézt společná řešení.

budova Evropské rady

S ohledem na časové vytížení našeho programu jsme už dovnitř obou budov nestihli podívat.

Parlamentárium

Naší další zastávkou bylo Parlamentárium. Je to něco jako muzeum Evropské unie. Najdete zde všechny informace od prvních krůčků k evropské spolupráci, dozvíte se zde jak fungují jednotlivé instituce Evropské unie a další zajímavosti. Prohlídku si můžete zvolit buďto na 30, 60 a nebo 90 minut a všechny informace jsou přeloženy také do češtiny. U vstupu obdržíte zařízení, které vám bude vše potřebné překládat. Na konci prohlídky si pak můžete zakoupit suvenýry.

Město Brusel

Brusel je velmi živé a architektonicky skvostné město, které je známé svými vlámskými renesančními domy, ty navrhl architekt Victor Hort, jsou postaveny v secesním stylu a zapsány na seznamu UNESCO. Mimo to zde najdete i několik dochovaných ukázek středověké brabantské gotiky. Obě tyto historické architektury pak doplňují post moderní budovy institucí Evropské unie. Během volné chvíle jsme také navštívili náměstí Grand Place, na kterém jsou k vidění krásné barokní stavby a neoklasické kostely a domy.

Celé město proplétají obchody s pravou belgickou čokoládou a restauracemi s vynikající kuchyní. Během naší třídenní návštěvy jsme vyzkoušeli kuchyni belgickou, židovskou, řeckou, hawajskou i francouzskou. Vaří se tam vážně skvěle, čemuž odpovídá pochopitelně i cena. Dosud největší gastronomický zážitek byla večeře o devíti chodech v rodinné řecké restauraci. Velmi zajímavou chuť má i belgické pivo.

Žádné popelnice

Mezi zvláštnosti, které mi utkvěly v paměti je například to, že v Bruselu nenajdete naše klasické popelnice. Jsou tam pochopitelně klasické odpadkové koše, ale ty velkoobjemové tam opravdu nevedou. Bylo nám divné, ž na ulici, např. u sloupů veřejného osvětlení jsou vidět odložené papírové kartony nebo barevné pytle s tříděným odpadem. Až pak nám bylo vysvětleno, že je sváží místní technické služby vždy po 18 hodině večer. Večer proto, aby nebrzdili běžný provoz. Hned po „popelářském“ voze pak jezdí čistící vůz, který kartáčuje chodníky a komunikace.

Sníh je zde vzácný

Jedna z dalších zvláštností je ta, že v Beneluxu, kam patří i Brusel, je sníh spíše vzácností a v zimním období tam spíše prší. Údajně tam místní silničáři ani nepluhují dálnice.

MHD a doprava

Když pojedete do Bruselu za památkami a budete si chtít zakoupit celodenní jízdenku, tak pozor, abyste nedopadli jako my. V Bruselu má 24 hodinová jízdenka úplně jiný význam, než u nás. Koupíte-li si 24 hodinovou jízdenku, platí pouze do konce téhož dne, kdy byla zakoupena, nikoliv 24 hodin od jejího prvního označení. Jinak je zde doprava velmi klidná, ve většině ulic Bruselu totiž platí omezení na 30 km v hodině. Je to takové zvláštní a když to vidíte poprvé, tak vám to připadá, jako kdyby tady byl život zpomalený. Jinak zde funguje autobusová doprava a metro.

Placení v Bruselu

i když se dá v Bruselu platit téměř všude kartou, doporučuji mít u sebe také hotovost. Pokud přiletíte v době, kdy probíhají např. vánoční trhy, u některých stánků kartou nezaplatíte. Možná si řeknete, že u vaší banky máte výběr z bankomatu v zahraničí zadarmo. Také mám, ale najít bankomat např. na Pl. de la Monnaie byl i s GoogleMaps oříšek – ze čtyř bankomatů jsme nenašli ani jeden.

Bezpečnost

Všechny budovy a to včetně Parlamentária jsou přísně střeženy a při vstupu absolvujete bezpečnostní kontrolu, která se podobá té na letišti.

Rozhovor s europoslancem

Příležitost hovořit osobně s českým europoslancem jsem si nenechal jen pro sebe, a proto jsem před cestou do Bruselu avizoval možnost poslat mi jakoukoliv otázku, na kterou by se mí sledující chtěli zeptat, kdyby byli na mém místě. Výsledné video přikládám níže.

Rozhovor s Tomášem Zdechovským v rámci programu Meet Your MEP.

Poděkování

Na samý závěr bych chtěl touto cestou poděkovat jednak Tomáši Zdechovskému za jeho pozvání a také jeho vedoucí kanceláře Markétě Vyvlečkové. Byla to velmi zajímavá zkušenost. Setkání bylo příjemné, přátelské a během této cesty jsem poznal i nové přátele. Věřím, že touto cestou přispěji k většímu zájmu občanské veřejnosti zajímat se o Evropskou unii a její instituce, o práci zvolených europoslanců a jejich aktivity. Volební účast čechů ve volbách do Evropského parlamentu patří mezi ty nejnižší. V roce 2008 to bylo 28,32%, v roce 2009 – 28,22%, v roce 2014 – 18,20% a v roce 2019 – 28,72%. Je velká škoda, že této možnosti nevyužíváme. Jedině tak nás budou na evropské úrovni zastupovat lidé, kteří jsou nejen vzdělaní, ale především hájí naše opravdové zájmy a priority.

Fotogalerie

Níže už jen malá fotogalerie z Bruselu.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *