Drozdík Petr
Politika

Změní sobecký populismus opozice důchodovou reformu v novodobou normalizaci?

Psal se rok 2016 a Andrej Babiš změnil svou rétoriku v kritice návrhu na zastropování odchodu věku do důchodu na hranici 65 let a jako tehdejší ministr financí návrh Sobotkovy vlády podpořil. Čímž vláda zvýšila i poměr mezi mzdou a důchodem.

Když pak Andrej Babiš nahradil Bohuslava Sobotku, tak se Babišově vládě podařilo vytáhnout míru inflace nad rámec evropského průměru a to díky valorizacím, které vláda prováděla každý rok. V roce 2018 změnila výpočet starobního důchodu, v roce 2019 zvýšila důchod nad zákonnou valorizaci, tak samo i v roce 2020, pak přišlo rouškovné a před volbami v květnu 2021 další navýšení nad rámec zákonné valorizace.

Důchody se tak – jak uvedl ministr Marian Jurečka zvedly o 30% za 14 měsíců! Což je bohužel z dlouhodobého hlediska neudržitelné, proto do jisté míry chápu krok současné vlády, že chce – nikoliv vzít důchodcům peníze, jak někteří opoziční politici populisticky říkají, ale snížit navrhované navýšení důchodů, které má být od června 2023 na 750 Kč z plánovaných 1.750 Kč a valorizaci přibrzdit. Důvod? Nejsou peníze a museli bychom si opět půjčit a zvýšit tak zadlužení Česka.

To, jakým způsobem toho chce vláda Petr Fiala dosáhnout, jestli tento krok záměrně před volbami zamlčovala a nyní sahá po legislativní nouzi, to už je věc druhá, to už musí posoudit ústavní právníci. Lhát se nemá a jestli toto má být čistá a transparentní politika, tak jsme opět tam, kde jsme byli: lži a slibování nesplnitelného.

Ale pojďme si říci na rovinu, že snížení věkové hranice odchodu do důchodu je pro státní kasu dražší a tyto peníze budou logicky chybět jinde, např. ve zdravotnictví, dopravní infrastruktuře, školství apod. A my opravdu nejsme dnes v pozici, kdy bychom si to mohli dovolit. A pokud se penzijní reforma o které se tady jen hovoří 20 let, neudělá – a tím myslím systemově, aby byla spravedlivá a řešena podle profesí, tak si zaděláváme na velký mezigenerační problém, který se projeví tak, že lidé, kterým je dnes mezi 40 a 55 lety budou muset nejen šetřit na důchod svých rodičů, ale i na ten svůj. A nebo se na to vykašlou a odstěhují se do zahraničí, kde budou víc vydělávat.

Chápu, že pro lidi z ANO není problém sobecky rozhazovat peníze na sekeru a tvrdit jak jsme bohatí a jak si to můžeme dovolit, ale to bychom tady s takovou hospodárkou neměli sekeru 2,5 bilionu, kterou zanechala právě Babišova vláda, ale mnohem větší. A to našim dětem a vnoučatům nemůžeme přenechat.

A jen taková vsuvka, penzijní systém není to jediné co potřebuje reformu, reformu potřebuje i sociální systém přerozdělování dávek. Také velmi palčivé téma, na které doposud žádná vláda neměla koule.

Ale vraťme se k tématu. Klidně tleskejme a plácejme po rameni dál Babiše, Šchillerovou, Havlíčka či Okamuru, příště je zase volme do čela vlády, důchodci se budou mít sice fajn, ale mladí lidé budou dál radši utíkat do zahraničí za vyššími platy, lepším zdravotnictví a službami, protože jejich peníze, které by mohly v produktivním věku vydělat budou mít důchodci. Což samozřejmě bude demotivovat i zahraniční investory, kteří by v Česku chtěli dělat byznys a vytvářet nova a atraktivní pracovní místa.

Rétorika Tomia Okamury, který říká, že současná vláda okrádá svými reformami důchodce o jejich peníze je zavádějící, protože přijme-li se – pokud vůbec – nějaká penzijní reforma, tak se bude týkat lidí, kteří jsou dnes ještě v produktivním věku a tím pádem mají ještě minimálně 30 let na to, aby se na svůj důchod připravili. Reforma se tedy netýká těch, kteří již v důchodu jsou! A podobně to takto zavádějícím způsobem interpretuje i Karel Havlíček.

autor obrázku: Miroslav KEMEL
zdroj: Facebook Miroslav Kemel

Pamatuji si, jak Alena Schillerová v roce 2019 co by ministryně financí důrazně prohlašovala, že hranice 65 let pro odchod do důchodu je dlouhodobě neudržitelná. Cituji:

„Už dnes víme, že okolo roku 2030, až začnou do důchodu odcházet silné ročníky ze 70. let, bude již demografické složení naší společnosti takové, že pokud bychom do té doby opravdu s ničím nepřišli, problém s udržitelností našeho důchodového systému už nebude jen hrozbou, ale tvrdou realitou.“ Prohlásila Schillerová pro Hospodářské noviny.

A dnes? Žene se do spacáku s tím, že bude důchodce bránit do roztrhání těla a říká, že teď je jiná doba? Připomenu, že Babiš by dokonce chtěl věkovou hranici odchodu do důchodu ještě snížit. Tvrdil to v roce 2019 a řekl to i letos 18. Února pro CNN Prima News.

Babiš tedy opět s Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem dělají populistické manévry, aby si upevnili pro nadcházející volby přízeň důchodců, kterých se penzijní reforma netýká. A to jenom proto, aby se dostali opět k moci. Pokud se tak stane, a penzijní reforma se neudělá a budou se nadále důchody zvyšovat nesystémově tímto tempem, tak nás, dnešní třicátníky a čtyřicátníky čeká to zmiňované Babišovo peklo.

A bohužel, k této nebezpečně populistické rétorice se přiklání i SPD a Trikolora. Nechci malovat čerta na zeď, ale tento způsob politiky začíná připomínat manýry Husákovy normalizace.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *