Veřejná debata s prezidentem Petrem Pavlem
Politika

Veřejná debata s prezidentem republiky

s novinářem Aktualně.cz - Radkem Bartoníčkem
s novinářem Aktuálně.cz Radkem Bartoníčkem

Včera se konala v ostravské multifunkční aule Gong Veřejná debata s prezidentem České republiky, panem Petrem Pavlem. Zájem byl obrovský, a velký sál, který má kapacitu 1.509 míst byl tak zcela zaplněn. Na besedu zavítali také představitelé Moravskoslezského kraje a města Ostravy. Nechyběli ani novináři a jak jsem zjistil, někteří dorazili až z Prahy, konkrétně Radek Bartoníček ze serveru Aktuálně.cz, kterého jsem měl možnost vidět na živo a tak jsem té příležitosti využil a šel jej osobně pozdravit a poděkovat mu za jeho skvělou práci, kterou sleduji již delší dobu. Je fajn poznat tak známé novináře z blízka, člověk si tak může udělat reálný obrázek o tom jaký je to člověk. Pan Bartoníček je velmi příjemný a ochotný a tak věřím, že se mu bude v jeho práci jen a jen dařit. Ale vraťme se nyní k debatě s panem prezidentem.

Celou debatu jsem se snažil dělat si poznámky z toho co mne nejvíce zaujalo. Během debaty bylo možno pokládat dotazy prostřednictvím služby Slido a moderátoři pak ze zaslaných dotazů vybírali především ty, které získali od veřejnosti nejvíce „lajků“. Já jsem položil dotazy dva, první se týkal otázky zdanění církevních restitucí a nadnárodních firem (pozn.: Česká republika se připojila k dohodě o zdanění příjmů korporací na úrovni OECD. Daň by neměla být nižší než 15%. Směrnice musí být provedena ve vnitrostátním právu členských států do konce roku 2023.) a druhý dotaz se týkal kauzy kolem Matouše Bulíře.
Z důvodu omezeného časového prostoru samozřejmě nedošlo na všechny položené otázky a tak zde vypíchnu alespoň ty, které jsem si snažil poznamenat. Některé reakce pana prezidenta jsem zaznamenal i na video a na konci tohoto článku si je budete moci v sestříhané podobě shlédnout na mém kanálu YouTube.

Veřejná debata s prezidentem Petrem Pavlem v multifunkční aule GONG, Ostrava

Spolupráce s architektem Janem Pleskotem

Hned na úvod prezident Pavel odpovídal na otázku moderátorů debaty, jak je to s plánovanou spoluprácí s architektem Janem Pleskotem. Pavel potvrdil, že by byl rád, aby se o rozvoj Pražského hradu staral právě on. O možné spolupráci bude s píseckým architektem hovořit osobně v nejbližších dnech.

Školství

„Setkávám se často se studenty a školství je jedno z mých velkých témat. Nejen školství, ale obecně vzdělávání je celoživotní proces. Žijeme v dynamické době, a bez toho, aniž bychom se jí přizpůsobili, to nejde. Dle výzkumů 70 – 75% populace považuje za ukončené vzdělávání za poslední den ve škole a proto je třeba hovořit o celoživotním vzdělávání, protože bez toho, nebudeme mít kvalitní lidi a nebudeme tak schopni reagovat na různé změny. např. v průmyslu, vědě, technologiích, nebudeme schopni umět filtrovat dezinformace, apod. A proto posledních 4,5 roku jsem trávil na besedách, abych přispěl k osvětě.“

„Studenti reagovali, že jim to nikdo nevysvětluje. takový výuka historie skončila rokem 68, je tedy těžké chtít od mladé generace znát, co se děje. Je proto potřeba zvýšit zájem o vzdělávání a to nejen u lidí ve městech. Vzdělávání je strategickou prioritou a je nejvyšší čas abychom ke vzdělávání přistupovali trochu jinak a dali tomu prioritu, jakou má mít.“ řekl prezident Petr Pavel

Co vše jste prozatím stihl?

Moderátor:
„Pane prezidente, ještě než jste byl zvolen, jste byl až přehnaně aktivní. Nepřepálil jste to trochu?“
Prezident Petr Pavel:
„Tak ono záleží, s čím to srovnáváte. (smích) Vzhledem k tomu, že předchozího pana prezidenta moc lidé neviděli, tak to opravdu některým lidem může připadat jako přepálené. Jedna z mých priorit byla komunikace a to ať už s veřejností, k médiím i k politikům, proto jsem také navrhl pravidelné setkávání ve trojici, tedy ve složení prezident – premiér + opozice, plus případně další lidé, které si budou potřebovat vzít s sebou k jednání. I uvolnění Hradu veřejnosti bylo součástí mých prvních kroků, aby bylo zřejmé jak si představuji dělat politiku prezidenta republiky. „

Důchodová reforma

Na otázku týkající se podepsání sporné novely zákona o snížení valorizace penzí pan prezident reagoval takto:
„Nebylo to pro mne jednoduché rozhodnutí. Řada důchodců, se kterými jsem měl možnost hovořit, ale vyjádřila pochopení pro toto opatření, i když na druhou stranu by byli rádi, kdyby ty peníze dostali v plné výši, tak, jak jim bylo přislíbeno. Chápou ale, že když se to neudělá dnes, tak v budoucnu to odneseme všichni. Umírnění růstu penzí je podle mého názoru správné. Věřím, že Vláda s opozicí bude mít nyní víc času k tomu, aby společně našli do budoucna daleko lepší systémové řešení výplaty penzí.“ více ve videu níže.

Zahraniční vztahy

„Polsko má velmi vyhraněný vztah k Německu. I přesto je zde ještě prostor jak pracovat na tom, aby v určitých věcech došlo k dosažení schody. Co se Maďarska týče, tak tady bych rád odlišil vztah na úrovni prezidentů, protože když jsem se sešel nedávno s prezidentkou Katalin Novákovou, tak si myslím že ten druh komunikace bude otevřený, kdežto u Viktora Orbána, si tím jistý nejsem, protože je to jiný druh politika a tam se v mnoha ohledech jistě neshodneme.

Co se Ruska týče, tak musíme Rusko brát jako hrozbu, protože mají stále velký jaderný arzenál. Z tohoto pohledu musíme brát alespoň tuto hrozbu vážně. Neznamená to ale pro nás, že by bylo Rusko pro NATO bylo bezprostředním rizikem.

Čím déle bude trvat válka na Ukrajině, tím bude slábnout ochota ji pomáhat. Naší společnou prioritou je co nejdříve ukončit válku a začít s obnovou Ukrajiny a začít se Ruskem bavit o bezpečnosti a to nejen v Ukrajině, ale obecně. Když v tom Ukrajinu necháme, může dojít k tomu že Rusko může na Ukrajině uspět a to by se nám vymstilo, protože dřív nebo později by po Ukrajině byla další země a to není jen má spekulace, to říkají vrcholní představitelé Ruska, tedy Putin, Lavrov a další. Hovoří např. o tom, že další na řadě bude Moldávie, že je třeba potrestat Polsko apod., takže bychom Rusko opravdu neměli brát na lehkou váhu.

Video z besedy

Video obsahuje pouze část veřejné debaty.

Závěr

Na samý závěr bych chtěl jen doplnit slova pana prezidenta na adresu Moravskoslezského kraje. Řekl, že jsou tady lidé velmi svérázní, což je pro něj příjemné. Je pro něj lepší, když mu lidé otevřeně a na rovinu řeknou, co si o něm myslí, než aby se po tom pak pídil.

Poznámka: nejedná se o doslovný přepis výroků pana prezidenta, ale o výtah toho, co jsem považoval za nejpodstatnější a co jsem stihl si zaznamenat. Děkuji za pochopení

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *