Nezařazené

O svobodu a demokracii musíme bojovat neustále

17. listopad, den na který vzpomínáme jako Den boje za svobodu a demokracii. Svobodu, o kterou bojovali mladí lidé. Jejich boj nebyl jednoduchý a stále není svoboda jednoduchá. Není to jen další den či další svátek v kalendáři.

Tento den nám hlavně připomíná, že o svobodu a demokracii musíme bojovat neustále, každý den. Připomíná nám naši odpovědnost. Připomíná nám také slova prezidenta Václava Havla, že v demokracii se musí angažovat všichni.

Na tento den vnímáme také jako na počátek Sametové revoluce, kdy o dva dny později vzniklo protitotalitní hnutí Občanské fórum a 21. listopadu z balkónu nakladatelství Melantrich poprvé promluvil k demonstrantům na Václavském náměstí Václav Havel. Ten se tak po 41 letech stal prvním nekomunistickým prezidentem Československa.

To, že svoboda není jednoduchá vnímáme i teď, po 32. letech, a to ne jen kvůli covidu, který obrátil náš Svět vzhůru nohama, ale také kvůli válkám, a teroristickým útokům, které v mnohých částech našeho Světa stále neutichají. Strach o svobodu také přichází i s migrační krizí, na které parazitují nejrůznější populistické skupiny a všichni ti, kteří žijí a krmí společnost šířením nenávisti. Komunisté již sice ve Sněmovně nejsou, ale stále je tady možnost, že po Miloši Zemanovi převezme funkci Andrej Babiš.

Minulé úterý jsme mohli zaznamenat další migrační vlnu, která je na hranicích se sousedním Polskem a která podle dostupných informací bude dále sílit. Svoboda není samozřejmost a proto je zapotřebí o ni nadále bojovat, bránit ji a ctít její hodnoty. Tak, jak to činili naši předkové v listopadu 1939 a následně v listopadu 1989.

Nepolevujme, musíme sebe i ostatní i nadále učit pravdě, dialogu, toleranci, vzájemné úctě a respektu. Strach, panika, nenávist, sobeckost, nesmí ovládnout naši zdravou mysl a srdce. Buďme hrdí na hodnoty, které svoboda a demokracie symbolizuje, buďme hrdí na odkazy všech, kteří za svobodu a demokracii bojovali. ❤️✌️🇨🇿

Prosím, uctěme společně památku všech, kteří bojovali i těch, kteří položili svůj život za naši svobodu minutou ticha. 🙏🕯

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *