Ústava České republiky
Nezařazené

Může prezident odvolat předsedu vlády?

Může prezident odvolat předsedu vlády? Měl to říci kandidát na prezidenta Jaroslav Bašta a tvrdí to i Tomio Okamura na webu SPD a tímto prohlášením už i opetlrují i příznivci SPD na sociálních sítích ve snaze přesvědčit ostatní, té je Bašta zbaví neschopné vlády.

Je tomu skutečně tak? Panové Bašta a Okamura si to asi představují jako Hurvínek válku, jelikož aplikace ústavního práva prezidenta republiky vyplývající z článku 62/a Ústavy by byla v přímemm rozporu s parlamentní formou vlády. viz. čl. 68/1 Ústavy, kde se piše, že Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně.

Ústava České republiky

Pokud by k tomu tedy došlo, a prezident by aplikoval své ústavni právo, došlo by patrně k tomu, že by premiér toto napadl jako pokus o Ústavní puč a vše by skončilo před Ústavním soudem a ten než by rozhodl o této složité situaci, tak by nastal pořádný chaos. Toto se řešilo už za Klause a Ústavni soud měl tehdy podle právních experttů upravit znění v článku 62/a Ústavy z:

„Prezident republiky jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády …“

na:

„Prezident republiky jmenuje předsedu vlády, jmenuje a odvolává další členy vlády, …“

Kdyby tedy pan Bašta jako prezident aplikoval svou ústavní pravomoc odvolat předsedu vlády, byla by to politická sebevražda, protože s největší pravděpodobností by to Ústavní soud zamítl jako nedůvodné. Než by se tento soudní spor vyřešil, tak by patrně vznikly i škody, způsobené nečinnosti vlády a ty by pak padly na hlavu prezidenta.

Takže si myslím, že je to jen jeden z dalších populistických výmyslů, které nelze splnit a mají jen přesvědčit lidi aby volili za prezidenta pana Baštu. Nejsem ústavní právník, ale z toho co jsem si k danému tématu dohledal z veřejně dostupných zdrojů to reálné není. A jelikož to není snadné dohledat pro běžného občana, tak s tím tak nějak asi SPD i počítá.

zdroj: iDnes, Hospodářské noviny, Neovlivní

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *