Nezařazené

Prohraje Orlová svůj boj o lidušku i nemocnici?

Příjemné pondělní odpoledne,

dnes proběhlo 27. zasedání Zastupitelstva Města Orlová, na které se nám podařilo díky politické straně Nezávislí  „protlačit“ další bod k projednávání a sice bod týkající se ZUŠ J. R. Míši, kterou jak jistě všichni víme chce její zřizovatel – Kraj – přestěhovat do prostor bývalého orlovského gymnázia a současnou budovu, o kterou se léta nestaral prodat a nebo v horším případě zbourat.

S tímto záměrem nesouhlasí jak občané našeho města tak i vedení města, které spolupracuje se členy Petičního výboru. Nutno připomenout, že na 20. zasedání KÚ MSK, ze dne 20. 6. 2016 pod bodem: Informace o záměru využití kapacit škol a školských zařízení zřizovaných MSK ve městě Orlová hejtman Miroslav Novák prohlásil, že Kraj nepůjde proti vůli Města Orlová a dále konstatoval, že k rozhodnutí o dalším postupu kraj přistoupí až po osobním projednání s dotčenými partnery, především s městem Orlová.

To se ale nestalo. Jediný krok v této věci byla velmi časově omezená návštěva náměstka hejtmana pro odbor školství, Ing. Stanislava Folwarczneho na 24. zasedání Zastupitelstva města Orlová (30. 10. 2017) na které byl pozván. Tam ale pan náměstek pouze shrnul záměr Kraje, který všichni známe a vyzval zastupitele k tomu, aby se mohla věc co nejdříve uzavřít. Žádná další jednání se nekonala.

Slib nedodržel ani hejtman Ivo Vondrák (ANO), se kterým jsme se sešli celkem 3x, ani premiér Andrej Babiš, který navrhl, že tuto věc můžeme ještě probrat při příležitosti návštěvy členů Vlády Moravskoslezského kraje. Čekali jsme, že obdržíme pozvánku ke společnému jednání, nebo ji alespoň obdrží orlovský starosta – nestalo se tak. Zkusil jsem se tedy připomenout otevřeným dopisem přímo k rukám předsedy vlády a jako odpověď nám přišla pozvánka na veřejnou besedu do ostravského hotelu Clarion. A i když jsem byl s kolegyní Grocholovou odkázán přímo panem premiérem na hejtmana Vondráka, ten se nám po cca 20 minutovém čekání po ohlášení před našima očima ztratil – i když slíbil, že se nám bude věnovat.

 

CO NA ZASTUPITELSTVU …

Sliby, chyby aneb co se děje na pozadí …

A mezitím, co Kraj nechal v tichosti přestěhovat Muzeum Těšínska z prostor Domu dětí Orlová do budovy bývalého orlovského gymnázia (fáze 1 celého záměru) probíhají v budově současné ZUŠ „diskusní fóra“ nesoucí honosně název „Káva s ředitelem“ , na které mají – nejen dle mého názoru – odvést pozornost a vnutit návštěvníkům myšlenku, že se „konečně děje něco pozitivního“. Opak je bohužel pravdou – je to jen zástěrka, o které si povíme později.

Ale abych se vrátil k tomu, na co jsem chtěl navázat. Z doslechu od dvou na sobě nezávislých zdrojů jsem se dozvěděl, že Kraj již rozhodnutí vydal. Orlovská ZUŠ se má stěhovat do jednoho roku. Na řadě je teď Pedagogicko-psychologická poradna. Takže žádné takové „budeme ještě jednat“! Od jednoho z orlovských zastupitelů jsem dokonce slyšel, že naše místostarostka, Petra Jenčmionková (ANO) o tom ví už hodně dávno, jak je ve věci rozhodnuto – pokud ano, je to zrada, zrada na všechny občany i voliče! Ono by to mělo i logiku, protože aktivitu v této věci nijak zvlášť neprojevovala, zájem se setkat s Petičním výborem také ne, a silně pochybuji, že by jí hejtman své kroky před svými lidmi tajil. Poslední diskusi jsme vedli na Facebooku, kdy se paní Jenčmionková rozčilovala, že jsem si dovolil o ní napsat, že nevyvíjí aktivitu, protože o její práci nic nevím.

Mimo to se zmínila o velmi zajímavých věcech např. o tom, že „pro ni je důležitá kvalita výuky“, že „odmítá přebírat budovu ZUŠ a financovat ji z rozpočtu města“ ale i  tento zajímavý pohled na věc: „Z mého pohledu ZUŠ nekončí, bude v tomto městě i nadále, pouze jde o místo, kde bude výuka probíhat a to mohu ovlivnit pouze do určité míry, protože tento proces stěhování ZUŠ začal mnohem dříve, než jsem začala působit na tomto úřadě a dávno před tím, než hnutí ANO vstoupilo do politiky a to je možná fakt, který byste si měl uvědomit.“  Na závěr mohu jen doplnit, že orlovského starostu označila za lháře, když prohlásila: „Člověk, o němž se domníváte, že je v této věci velmi aktivní, na kraji prohlásil, že se stěhováním ZUŠ souhlasí.“ 

Otázka do pranice vážení: KOMU TEĎ VĚŘÍTE? Úsudek nechám na Vás.

Za mne jednoznačně selhala místostarostka. Nechci ji tím obvinit ze lží, nebo že by záměrně něco orlovanům tajila, tohle nemám jak ověřit – zatím. Ale když si shrnu co pro lidušku udělala a jak byla v této věci aktivní, vidím to bohužel jednoznačně. Opravdu si nemyslím, že Petiční výbor resp. občan má prosit starostu a místostarostku, aby si našli oba stejný čas na jednání, nebo abychom šli nejdříve na jednání se starostou a pak s místostarostkou. Není to snad společná záležitost? Paní místostarostka má pod sebou školství, neměla by se tedy o tuto věc zajímat sama od sebe?

 

Nechá si tohle Orlová líbit? Kudy dál?

Na Facebook jsem umístil nedávno malou anketu, zajímá mne totiž názor občanů, co si o tom myslí. Zda je výsledek toho jak orlovská „liduška“ zřejmě dopadne, vinou toho, že Město Orlová neumí komunikovat s Krajem, aby se takovým věcem předcházelo nebo vinou Kraje, který nezajímá co si občané jednotlivých měst přejí? Já si myslím, že chyba je na obou stranách. Budova orlovské lidušky je téma, které je veřejnosti známé už od roku 2012.

Aktuálním tématem je teď orlovská nemocnice, o které psal Miroslav Chlubna v jednom článku, ze které nám chtějí představitelé udělat léčebnu pro dlouhodobě nemocné a ostatní oddělení stěhovat do Karviné a Havířova. Zatím to vypadá, že to má stejný scénář jako orlovská liduška. Dlouho zanedbávaná budova do které se neinvestovalo a teď na to nejsou peníze. Je dost možné, že to Kraj svede i na zdravotní pojišťovny, které nebudou chtít dotovat nemocniční zařízení, která nejsou pravidelně opravována a inovována.

Co tedy dál? Budou jen Orlované nečinně přihlížet a místo podzimních voleb si radši zajdou zanadávat i piva do hospody nebo na facebook? Nebo se k tomu konečně postaví občané hrdě čelem a dají najevo, jaké zrádce ve vedení města nechceme?

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *